Evrensel: 8.gün ‘Türkiye ayakta; Dakika dakika gelişmeler’

İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’na AVM yapılmaması ve parktaki ağaçların sökülmemesi için başlayan eylemler Türkiye’nin her yerine yayılarak büyüyor. Pek çok kentte halk sokaklara çıkarak hükümeti protesto ediyor ve taleplerini haykırıyor.

direnis1

Polisin eylemlere sert müdahaleleri tepkileri daha da artırırken bugüne kadar İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde Mehmet Ayvalıtaş, Hatay’da ise Abdullah Cömert saldırılarda yaşamını yitirdi. Polis müdahalelerinde pek çok kişi yaralandı. Çankaya Belediyesi’nde temizlik işçisi olan Muharrem Dalsüren polisin attığı gaz bombasının gözüne denk gelmesi nedeniyle gözünü kaybetti.

Eylemler bugün KESK’in 12.30′da iş yerleri önünde düzenlenecek basın açıklamalarıyla başlatacağı grevle daha da büyüyecek. DİSK ilk aşamada “Faşizme karşı ihtar eylemleri”ne başlayacağını duyurdu. Sendikal Güç Birliği Platformu ise hükümeti halkın taleplerini kabul etmeye çağırdı.

DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER:

00.38 Fevzi Argun Ankara’dan bildiriyor.

5 bin kişi Kızılay’da toplandı ve polisin müdahalesi gerçekleşti. An itibariyle Kızılay civarında gaz bombası sesleri duyulmaya devam ediyor. Ara sokaklarda da polise direniş sürüyor.

00.37 Rıza Çiçek İstanbul’dan bildiriyor.

Gazi Mahallesi’nde İsmetpaşa Caddesi’nde yaklaşık 40-50 bin kişi toplandı. Karakola doğru bir yürüyüş var ama durmadan gaz bombaları atılıyor. Tayyip Erdoğan’a çok büyük bir öfke var. Her taraf gaz bombasından atılan dumanlarla kaplı. Evler bile etkileniyor.

00.28: Mehmet Türkay İstanbul’dan bildiriyor.

Gümüşsuyu’nda polisin saldırıları vardı. Barikatları kaldırıyor polis.

00.25: Kadir Örnek Ankara’dan bildiriyor.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde eylem yapılıyor. Bütün yurtlar gezildi ve öğrenciler eyleme çağrıldı. Yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu ve yarınki grev için çağrılarda bulunuluyor.

00.17: Özkan Azadi Antakya’dan bildiriyor.

Polis kitleye biber gazıyla müdahale ediyor. Kitlede bir geri çekilme söz konusu. Sabahtan bu yana Antakyalılar, Abdullah Cömert’in cenazesinden bu yana sokaklarda. Kitle an itibariyle barikatlarda direnmeye devam ediyor. Kentte büyük bir öfke var.

00.14 İlhan İlbay Dersim’den bildiriyor.

Dersim’de eylemler sona erdi. Polis eylemlere çok sert müdahale etti. Son 1-2 saat içerisinde de devlet hastanesinin üst kısmında yoğun bir müdahale vardı. Eylem tamamen dağılmış durumda. Son 1 saat içerisinde gözaltıların yaşandığı bilgisi var. Bizim görebildiğimiz 5-6 gözaltı var ama daha fazla olabilir. Saldırılar sırasında bazı evlere de gaz bombaları atıldığı görüldü. Bir çocuk parkında çıkan yangın itfaiye tarafından söndürüldü.

00.11 ÖDP Mersin İl Başkanı Oktay Canpolat: İstanbul mitingimizle ilgili afiş asan Gürkan Dağdeviren arkadaşlarımıza herhangi bir sorgulama yapılmadan polis saldırdı. Arkadaşımıza yeşil renkli bir gaz sıktılar ve darp ettiler. Ölüm tehlikesi var diye korktuk, hastaneye getirdik. Kendisi halen yoğun bakımda, beyin kanaması geçirdiğinden endişe ediyoruz.

Öte yandan Mersin’de Forum Bölgesi’nde eylemler sürüyor. TOMA’lar da her yerde bekliyor.

00.07: Polisin İstanbul Dolmabahçe ve Gümüşsuyu’nda kitleye müdahale ettiği bildirildi.

23.30 Yeni Özgür Politika: Dersim’de polisin şiddeti giderek artıyor. 5 panzer ve 1 toma hastanenin önüne çekilmiş.  Hastane yoğun gaz altında.

23.05 Cumali Akkaş Adana’dan bildiriyor.

Adana’da sakin başlayan eyleme polis an itibariyle biber gazı, TOMA ve tazyikli suyla saldırıyor.

23.01 Kemal Özer Dersim’den bildiriyor.

Çok yoğun saldırılar var. Biz de tanımlamakta zorlanıyoruz bu gaz bombalarını. Dersim’de saat 20.00′den bu yana gençlerin kendiliğinden bir şekilde Cumhuriyet Caddesi’nde barikatlar kurduğunu gördük. Buradaki panzerler yetmedi Elazığ’dan Çevik Kuvvet ve TOMA’lar getirildi. Bizler haber yapmak için daha güvenli bir yerde olsak da bizim de suratımız, gözümüz yanıyor.

22.58 Gürbüz Şahin Antakya’dan bildiriyor.

Armutlu’da binlerce insan toplandı. Gündüz Abdullah Cömert’i defneden insanların yaşanan ölüme çok büyük tepkisi var. Yetkililerin istifa etmesini bekliyorlar. Karşılıklı barikatlar oluşturuldu. Dönem dönem biber gazı ve tazyikli su sıkılıyor.

Antakya’da cemevine gaz bombası atılmadı ancak sıkılan biber gazının etkisi cemevine ulaştı.

Yarım saat önceye kadar varolan asker barikatı çekildi. Asker barikatı çekildikten sonra çatışmalar hızlandı. Bu akşam itibariyle henüz yaralı ve gözaltı söz konusu değil.

22.40 Aziz Çelik: Üsküdar’daki protesto yürüyüşü ezan okunurken susup bekledi

22.32 Dersimnews: Polisin halka müdahalesi giderek sertleşiyor.  Polis panzerler ve TOMA ile saldırıyor. Yoğun gaz bombardımanı var.

22:10 DERSİM’DE ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

22.05 MALTEPE’DE BİNLER YÜRÜYOR

gülsuyugülensuyürüyormaltepe

21:28 Bahtiyar Eroğlu: Polis müdahale etmiyor, olay yok. Halay zılgıt slogan… Sancaktepe’de binler Demokrası Caddesi’nde.

21.15: Engin Esen: Londra’daki çapulcular 

iamchapuling-londra

21.10: DERSİM’DE POLİS MÜDAHALESİ

Dersim’de Cumhuriyet Caddesi’nde Taksim Gezi Parkı’nda çıkan olayları protesto etmek isteyen yurttaşlara polis müdahale etti. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan bir grup, “Taksim direniştir, direniş her yerdir”, “Polis teslim ol” sloganları attı. Barikatlar kurup ateşler yakan eylemcilere, polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Bunun üzerine göstericiler taş ve molotoflarla polise karşılık verdi. Eylemciler ile polis arasındaki çatışma Cumhuriyet Caddesi’nde devam ediyor. Eylemcilere katılan yurttaşları sayısı artmaya devam ediyor.

21.10 Erdem Üçler: Adana’da onbinler Abdullah Cömert icin slogan atiyor .

21:00 KADIKÖY’DE HALK TOPLANIYOR

kadıköyeylems

19.52: BDP Kocaeli İl Örgütü: Eylemler demokrasi arzusunu gösteriyor

Taksim Gezi Parkı ile başlayan ve Türkiye’nin birçok iline yayılan protestolara ilişkin BDP Kocaeli İl Örgütü tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Emniyet güçlerinin halka karşı her fırsatta güç kullanmasına ve terörüne karşı halkın tepkisi ve özgürlük isyanıdır. Ancak halkın bu isyanı karşısında merkezi iktidarın ve yerel yöneticilerin kulakları tıkalı kalmıştır” denildi. Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi direnişin Kocaeli’ye de yayıldığının belirtildiği açıklamada, “Türkiye’nin her tarafına yayıldığı gibi, ilimiz Kocaeli’de de eylemler sadece bir toplumsal öfkeyi göstermiyor. Aynı zamanda Türkiye toplumunun demokrasi arzusuna da işaret ediyor. Türkiye’de barışa ve çözüme bu kadar yakın olduğumuz bu dönemde, Kocaeli’nde herkesin sokakta barışa ve çözüme destek vermesini istiyoruz” çağrısında bulunuldu.

19.30 Antakya’da polis Abdullah Cömert’in cenazesi sonrası saldırdı.

antakyacenazegaz

19.27: ANKARA’DA 787 KİŞİ YARALANDI

Ankara Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylara destek vermek amacıyla Ankara’da yapılan gösterilerde 1-4 Haziran tarihleri arasında çıkan olaylarda yaralanan, gösterici ve polislerin sayısı paylaşıldı. Ayakta tedavi edilen ve geçici olarak kurulan revirlere başvuranların kaydı haricinde toplam 7 yüz 19 vatandaş 68 de polis yaralandı. Yapılan açıklamada Ankara’daki çeşitli hastanelerde tedavilerine devam edilen 17 ağır yaralı olduğu belirtilirken, ağır yaralıların çoğunun beyin cerrahisi servisinde tedavi edildiği kaydedildi. Ayrıca açıklamada, 1 kişinin de yeniden canlandırma ünitesine bağlı olarak tedavisine devam edildiği vurgulandı.

19.16: ÖNDER, GÜL’LE GÖRÜŞTÜ: http://www.evrensel.net/news.php?id=58636

19.07: Eda Yıldırım Beşiktaş’tan bildiriyor.

Beşiktaş Çarşı grubunun çağrısıyla Beşiktaş’taki Kartal Heykeli’nin önünde toplanmaya başlanıldı. ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları atılıyor. Birazdan Taksim’e doğru yürüyüşe geçilecek.

19.05: Maltepe’de liseliler yürüdü

Maltepe’de liseliler hükümetin saldırılarını protesto etti. Yaklaşık 150  kişinin katıldığı yürüyüşe Çağlar Mengü Lisesi, Atilla Uras Lisesi, Orhangazi Lisesi, Halit Armay Lisesi öğrencileri destek verdi. Doğuşkent’te başlayan yürüyüş, ”Parasız, Bilimsel, Demokratik Eğitim için birleşiyoruz. Yeter artık söz liselilerin!” pankartı arkasında “Hükümet istifa”. “Savaşa hayır eğitime bütçe”, “Faşizme ölüm halka hürriyet”  sloganlarıyla yürüdü. Gençlerin eylemi halktan büyük destek aldı.

maltepeliseyür

18.00 CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e gaz bombası fişeğinin kapsülünden yaptığı çiçek vazosunu hediye etti. http://evrensel.net/news.php?id=58634

17.53: Schneider Fabrikası İşyeri Baştemsilcisi Cihan İşçi bildiriyor.

Son günlerde yaşananlar üzerine AKP’ye oy vermiş işçilerde bir huzursuzluk vardı. Eylemleri farklı şekilde değerlendiriyorlardı. Öncelikle onlarla konuştuk. Bu işin böyle olmadığını, bir demokrasi sorunu yaşandığını nasıl ki geçmişte başörtüsüne özgürlük diyenlere polis saldırdığında kınadıysak bugün de saldırıların kınanması gerektiğini dile getirdik. Olumlu, iyi bir ivme yakaladık. Bugün de sabah 7-15 vardiyası çıkışı tüm işçileri toplayarak bir basın açıklaması yaptık ve polis saldırılarını kınadık.

17.39 Bülent Erdinç Beşiktaş’tan bildiriyor.

Beşiktaş’ta yavaş yavaş hareketlenme başlıyor. Beşiktaş Çarşı olarak 19.00′da toplanıp Taksim’e yürüyeceğiz.

17:21 18.30′da Bursa’da kent meydanında HDK ve Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla eylem düzenlenecek.

Yenişehir merkezinde Kristal-İş ve eğitim emekçilerinin de desteğiyle bir eylem gerçekleştirilecek.

17.20 ATİNA’DAN DESTEK: http://evrensel.net/news.php?id=58615

16.55: TTB Genel Sekreteri Bayazıt İlhan: Çıkan olaylarda İstanbul’da 1500, yurt genelinde 3500 yaralı var.

16.30 BURSA BAROSU’NDAN HÜKÜMETE TEPKİ

Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Dönem Sözcüsü ve Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz, Taksim’de devam eden eylemler sebebiyle hükümete ağır eleştiriler yöneltti. Hükümeti ‘yağmacılık’ ve ‘zorbalık’la suçlayan Demiröz, “Halk yağmaya ve zorbalığa karşı ‘artık yeter’ diyor. Yıllardır torba yasalarla hakları ellerinden alınanlar ve alınmaya çalışanlar haklarına sahip çıkıyor, baskıya ve zorbalığa karşı diz çökmeyeceğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

16.25: Orhan Kaya Gebze’den bildiriyor.

GEBZE’DE İŞ BIRAKMA

Gebze’de iş bırakan kamu emekçileri Gebze girişindeki parkta toplandı. Saat 13.00′te yürüyüşe başlayan kitle yaklaşık bin kişi ile kent meydanına yürüdü. Coşkulu bir şekilde ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘hükümet istifa’, ‘faşizme karşı omuz omuza’, ‘Yaşasın iş ekmek özgürlük mücadelemiz’ sloganları atıldı. Siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve işçi sendikaları eyleme destek verdi. Basın açıklamasını Eğitim Sen Şube Başkanı Güngör İrdem okudu. Basın açıklamasından sonra yarım saat oturma eylemi yapıldı ve kitle yarın saat 12.00′de toplanmak üzere dağıldı.

gebzegrevkesk

16.15 Gürbüz Şahin Antakya’dan bildiriyor.

Dün polis saldırısında öldürülen Abdullah Cömert’in cenazesinde yüz binin üzerinde insan toplandı. Antakya tarihinin en kalabalık cenaze töreni olabilir. Kentte özellikle Armutlu ve Akdeniz bölgesindeki esnaf kepenk açmadı.

Abdullah Cömert binlerce kiþinin katýlýmý ile topraða verildi

16.12 Hasan Sınırdaş Erzincan’dan bildiriyor.

Alevilerin bugünkü eyleminin amacı Yavuz Sultan Selim adı verilen 3. köprüye tepkiydi ancak eylem Gezi Parkı gelişmeleri sonrası bu konuyla da birleşti. Cumhuriyet Meydanı’nda yaklaşık 2 bin kişi toplandı.

Saldırı sırasında Cemevine tam 9 adet gaz bombası atıldı. Plastik mermiyle yaralananlar var. Bir kişinin kafasına gaz bombası isabet etti. Gözaltına alınan 5 kişiden 4′ü bırakıldı. 1′i de hastaneye sevk edildi. Onun da bırakılması bekleniyor.

An itibariyle Cumhuriyet Meydanı’nda polis ve kitle farklı noktalarda bekliyor. Yeniden saldırı olabileceği konuşuluyor.

15.55 Emine Uyar İzmir’den bildiriyor.

İzmir’de eli sopalı saldırganların sivil polis olduğu açıklandı. Bu açıklama sonrası sivil polislere yelek dağıtlacağı ifade edildi.

Bugün Basmane Meydanı bariyerlerle kapatıldı ve abluka altına alındı.

KESK üyeleri bütün büyük hastanelerde bir araya gelerek hasta yakınlarının da katılımıyla basın açıklamaları yaptı. Bugün ve yarınki greve katılım çağrısında bulundu. BES’in örgütlü olduğu SGK binaları ve vergi daireleri önünde kamu emekçileri iş bırakarak toplandı.

KESK üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda 17.00′de toplanacak.

Disk ve Türk-İş 16.30′da toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek.

Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan Schneider fabrikası işçileri bugün işe girişte bir basın açıklaması yaptı. Birleşik Metal-İş İşyeri Baştemsilcisi Cihan İşçi Gezi Parkı eylemleri sonrası yaşananlara tepki gösterdiklerini dile getirerek genel grev çağrısı yaptı.

15.45 Cem Gurbetoğlu Ankara’dan bildiriyor.

KESK’in grevi Ankara’da da öğle saatlerinde başladı. İş yerlerinde kitlesel eylemler yapıldı. Hem yarınki greve hem de vatandaşlara çağrı yapıldı. Sağlık, eğitim ve büro iş kolunda emekçiler greve yoğun katılım gösterdi.

SES üyeleri Hacettepe, İbn-i Sina, Numune Hastaneleri önünde toplanarak bir araya geldi. Türk Tabipler Birliği ve Türk Hemşireler Derneği de destek verdi.

Büro emekçileri de greve yoğun katılım sağladı. BES Ankara 1 No’lu şube Mithatpaşa’daki SGK binası önünde toplandı. İş-Kur emekçileri de geldi. ‘Genel grev genel direniş’ sloganları atıldı. Bes Ankara 2 No’lu Ankara Vergi Dairesi önündeydi. Beyaz lüks bir arabadan çıkan bir şahıs emekçilere sözlü sataşmada bulundu ve sonrasında sopa gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediye önünde toplanan Tüm Bel Sen üyelerine de aralarında EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu gibi çok sayıda belediye yöneticilerinin olduğu bir grup saldırdı.

Birleşik Taşımacılık Sendikası da 12.00′de greve başladı.

DİSK’e bağlı Sosyal-İş üyeleri de Türk Eczacılar Birliği önünde açıklama yaparak greve destek verdi.

15.20 Önen Ersin Bursa’dan bildiriyor.

KESK BURSA’DA DA İŞ BIRAKTI

KESK Bursa Şubeler Platformu, tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da grev kararını uygulayarak sokağa çıktı. Saat 12.30′da Setbaşı Köprüsü üzerinde toplanmaya başlayan kamu emekçileri, alkışlar ve sloganlarla Kent Müzesi önüne yürüyüş gerçekleştirdi. “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyen bin kişinin üzerindeki kitleye, çevredeki vatandaşlar da evlerinin camlarından alkışlayarak ve yürüşe katılarak destek oldu. Kent Müzesi önünde yapılan açıklamayı Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Hasan Özaydın okudu. Özaydın, tüm yurtta süren direnişlere destek vermek ve özlük haklarına sahip çıkmak için grevde olduklarını söyledi. Eylem çekilen halaylarla sona erdi.

kesk_greviBURSİ

15.15 DİSK YARIN İŞ BIRAKIYOR

DİSK Başkanlar Kurulu, bugün örgütlü oldukları tüm işyerlerinde “Direniş Şartları”nı da içeren bir açıklama okuduklarını ve çeşitli illerde alanlara çıktıklarını belirterek, DİSK üyelerinin yarın iş bırakarak, saat 13.00’de DİSK Genel Merkezi önünde toplanacağını ve Taksim’e yürüyeceğini açıkladı.

15.10: SGBP UYARI EYLEMLERİNE BAŞLAYACAK

Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP) Dönem Sözcüsü, Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş: Hükümetin halkın taleplerine kulak tıkayarak Taksim Gezi Parkı’nı sermayeye peşkeş çekmesine karşı yükselen tepkiler baskı ve şiddetle sonlandırılmak isteniyor. 31 Mayıs 2013 günü başlayan protestolarda hükümet halka karşı yürüttüğü eylemlerini ve polis şiddetini devam ettirmektedir. Barışçıl eylemler gerçekleştiren halka, öğrencilere, ev kadınlarına, işçiye, memura, emekliye karşı yürütülen baskılar sürmektedir.   Öte yandan devam etmekte olan THY grevinde, işçilere karşı hükümet tarafından uygulanan grev kırıcı tutum devam etmektedir. Hükümet hukuksuz uygulamalar yapmakta, sermayenin yanında yer almaktadır. THY yönetimi ve hükümet sendikayla anlaşmaya yanaşmamakta, yargı eliyle işe iadelerine karar verilen 305 işçinin iş başı yapmalarına izin vermemektedirler. Grev kırıcılığının tespiti için yapılan başvurular hukuksuz bir şekilde bekletilmekte, işyerinde polis baskısı sürmektedir. Bu nedenlerle tepkimizi göstermek için, 5 Haziran Çarşamba günü Sendikal Güç Birliği Platformu’nu oluşturan sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde; işe geç girme, iş yavaşlatma, iş durdurma, işe giriş çıkışlarda yürüyüş, bildiri okuma gibi çeşitli eylemler gerçekleştirilecektir.

15.05 Arzu Erkan Kocaeli’den bildiriyor.

Kocaeli’de kamu emekçileri ‘güvenceli iş, güvenli yaşam ve halka can güvenliği’ talebiyle greve çıktı. Belediye İşhanı önünde buluşarak İnsan Hakları Parkı’na kadar sloganlarla, alkışlarla yürüyen kamu emekçileri yürüyüş boyunca Hükümeti ve polisin Taksim Gezi Parkı eylemlerine yaptığı müdahaleyi de protesto etti. Kamu emekçilerinin yürüyüşü sırasında Kocaelililerin alkışlarla, pencerelerden tencere ve tavalara vurarak destek vermeleri dikkat çekti.

İnsan Hakları Parkı’nda basın açıklamasını okuyan KESK Şubeler Platformu sözcüsü BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman Gezi parkı direnişinin bir halk hareketine dönüştüğünü belirterek “KESK olarak tüm baskıların, devlet terörünün üzerine direniş kararlılığıyla yürüyerek ülkesine ve geleceğine sahip çıkan başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızı selamlıyoruz” dedi.

keskkocagrev

15.00 Başbakanvekili Bülent Arınç’la görüşen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 16.30′da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüşecek.

14.55: Demirtaş: İsyanın fitilini Başbakan ateşledihttp://evrensel.net/news.php?id=58611

14.50 Almanya Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen Gezi Parkı’ndaydı. http://evrensel.net/news.php?id=58610

14:35 Hasan Sınırdaş Erzincan’dan bildiriyor.

Erzincan’da çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Cumhuriyet Mahallesi’nde toplanan kitleye polis arkasına ülkücüleri alarak gaz bombalarıyla saldırdı. Çok sayıda kişinin gaz bombasından etkilendiği, 5 kişinin gözaltına alındığı, 1 kişinin plastik mermiyle yaralandığı bildiriliyor. Polisin cemevine de gaz bombası attığı aktarılıyor.

14:30 GREVDEKİ KAMU EMEKÇİLERİ İSTİKLAL CADDESİ’NDE YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRİYOR

keskemekçigstaksim

FOTOĞRAF: @13melek

14:15 KARS’TA GREV

Tacettin Durmuş Kars’tan bildiriyor

KESK’e bağlı kamu çalışanları, tüm yurtta olduğu gibi Kars’ta da, işyerlerine siyah kurdele ve siyah giysilerle giderek işbaşı yaptılar.

Kars Şube ve Temsilcilikler Platformu düzenlediği basın toplantısı ile aldıkları grev kararını basın marifetiyle kamuoyuna duyurdu. Kars Eğitim – Sen Şube Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında platform adında açıklamada bulunan Büro Emekçileri Sendikası Kars Şube Temsilcisi İnan Ercan; KESK’in, ülke genelinde yaşanan bu vahşete karşı mücadeleyi yükseltme kararlılığında olduğunu söyledi.

Ercan, “4 Haziran gününden itibaren tüm ülkede işyerlerine siyah kurdele ve siyah giysilerle gideceğiz. İş yerleri önünde halkın can güvenliğini, düşünce, ifade ve eylem hakkını yok sayanların vahşetini kınayan basın açıklamaları yapacağız. Daha önce 5 Haziran’da yapacağımızı ilan ettiğimiz grevimize, 4 Haziran (Salı) günü Saat: 12:00 itibariyle başladık” dedi.

Öncelikli taleplerinin “insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek ve demokratik bir Türkiye” olduğuna da dikkat çeken Kars Şube ve Temsilcilikler Platformu Adına açılamada bulunan İnan Ercan,  “Grevimiz 5 Haziran (Çarşamba) günü de devam edecek ve kitlesel biçimde meydanlara çıkacağız. Tüm emek ve demokrasi güçlerini bu baskıcı, otoriter ve hukuk tanımaz hükümete karşı mücadeleyi ortaklaştırmaya ve yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.

 

karsgrevsiyah

14.10 SİVAS’TA İŞ BIRAKMA

Sivas KESK Şubeler Platformu saat 12.00 itibariyle grevini başlattı… Alanda çadır kurdu ve yarınki grev duyurusunda 12:45 te kent meydanında basın açıklamasıyla yaptı. Açıklamayı KESK Dönem Sözcüsü Elif Karadeniz okudu.

sivasgrevo

14.05 GREVDEKİ KAMU EMEKÇİLERİ GALATASARAY MEYDANI’NDA TOPLANDI

kamuemekçilerigrevgs

FOTOĞRAF: @perapea / Asli Kazan Gilmore

14.00 Gürbüz Şahin Hatay’dan bildiriyor.

KESK bugün iş bıraktı ve  Maksim Parkı’na yürüyüş gerçekleşti. Burada on binlerce insan Abdullah Cömert’in cenazesi için toplandı. Esnafın kepenk kapattığı kentte, Cömert’in kurşunla öldürülmediğine dair Bülent Arınç’ın açıklamasına büyük tepki var. Halk, Başbakan, İçişleri Bakanı ve Emniyet Müdürü’nü istifaya çağırıyor. Aynı zamanda Armutlu halkı, Abdullah Cömert’in vurulduğu sokağa Abdullah Cömert’in adını verdi.

13:55 Derya Sever YTÜ’den bildiriyor.

2 gündür Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) süren eylemlerde, gözünü kaybeden öğretim görevlisi Burak Ünveren ve bir öğrenci için polislere ve hükümete tepkiler yağdı. Rektörlük önüne yürüyen öğrenciler raporsuz ek sınav istediklerini belirtirken aynı zamanda rektörü istifaya çağırdı.  Öğrenciler eylemlerini şarkılar ve halaylarla bitirdi.

13.40: Fadime Kavak Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden bildiriyor.

KESK’in iş bırakma eylemleri sürüyor. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde SES Şişli Şube Mali Sekreteri Burhan Kurt basın açıklamasını okudu. “Çapulcular grevde Tayyip nerede”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “İşçi memur el ele genel greve” sloganları atıldı. Açıklama sonrası hastane çalışanları üniformaları ile Taksim’e doğru yürüyüşe çıktı. Saat 14.00′te Galatasaray Lisesi önünde diğer kamu emekçileri ile buluşulacak.

okmeydanıfotohast

13.25: KIZILAY’DA GRUPLAR TOPLANMAYA BAŞLADI

Kızılay Güvenpark’ta üniversite öğrencileri toplanmaya başladı. Meydana ve ara sokaklara çok sayıda polis ve TOMA yerleştirilirken, kitlenin öğle saatlerinden itibaren çeşitli kollardan Kızılay’a doğru yürüyüşe geçmesi bekleniyor.

13.20: İlhami Şahbaz Kocaeli’den bildiriyor.

Binlerce kamu emekçisi grev yaparak kent merkezinde toplandı. Yürüyüş başladı.

kocaeligrevbin

13.15 NTV ÖNÜNDE PROTESTOLAR SÜRÜYOR

ntv-protesto

13.10 ANKARA’DA İŞ BIRAKAN EMEKÇİLERE SALDIRI

Tüm Bel Sen Genel Sekreteri Satı Burunucu Çalı Ankara’dan bildiriyor.

Belediye binası önünde basın açıklamamızı yapacaktık ama Büyükşehir Belediyesi’nin A takımı, güvenlik personeli ve sivil polisler alana doluştu. AKP’li Büyükşehir Belediye binası önünde hükümetin be belediyenin baskılarını protesto etmemiz onların prestijini sarstı. Bu yüzden saldırıya uğradık.

İş bırakma eylemleri de başarıyla gerçekleşiyor. Eğitim emekçileri sabahtan başladı. Belediye emekçileri ise öğlenden itibaren iş bıraktı.

13.00 AVUKATLARDAN İSTANBUL ADALET SARAYI’NDA EYLEM

Avukatlar, İstanbul Adalet Sarayı içinde, Gezi Parkı eylemi yaptı. Polisin uyarılarına aldırış etmeyen avukatlar ‘hükümet istifa’ sloganı attı. ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganı atan grup, ‘Hükümet istifa’ şeklinde de slogan attı. Grup daha sonra sloganlar eşliğinde adliyeden çıktı.

12:55 Eda Yıldırım Şişli Etfal’dan bildiriyor.

Sağlık emekçileri, tıp öğrencileri, doktorlar, hasta bakıcıları ve asistanlar bugün iş bıraktı. Basın açıklamasına hasta ve hasta yakınları da destek veriyor. Basın açıklamasında Gezi Parkı direnişine destek veriliyor. Basın açıklamasına göre olaylar sırasında hastaneye 200′ü aşkın kişi getirildi. Hastaların çoğunun biber gazı sebebiyle getirildiği ifade edildi. Sağlık emekçileri basın açıklaması sonrası Taksim’e gidecek.

12:52 İsmail Afacan Cerrahpaşa’dan bildiriyor.

KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) bugün iş bırakan kurumlar arasında.

Saat 12.30′da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yemekhanesi’nde buluşan kitle taleplerini dile getirerek yürüyüşe geçti. Hastanenin içinde sloganlarla yürünüyor ve hastalar, hasta yakınları da camlardan çıkarak sağlık emekçilerinin iş bırakma eylemini destekliyor. Tıp öğrencileri, Devrimci Sağlık-İş ve hasta yakınları da yürüyüşe destek veriyor. Basın açıklamasının ardından sağlık emekçileri Taksim’e gidecek. Yarın sabah da mesai saatiyle birlikte sağlık emekçileri Cerrahpaşa önündeki İş Bankası önünde toplanacağını duyurdu.

12.50: HABER SEN, TRT’NİN GEZİ PARKI DEZENFORMASYONUNA TEPKİ GÖSTERDİ

KESK’e bağlı Haber-Sen, TRT’nin Gezi Parkı protestolarına karşı sessiz kaldığını ve protesto eylemlerine ilişkin “dezenformasyon” yaptıklarını belirterek, “TRT’nin kasasına giren her 100 TL’nin yaklaşık 90 TL’si halkın cebinden çıkıyor. Bu nedenle TRT yöneticileri ve çalışanları halka karşı sorumludur. TRT, halkın haber ve bilgi alma hakkına saygı göstermelidir” dedi. http://evrensel.net/news.php?id=58607

12.45 DTK: HÜKÜMET HALKIN SESİNE KULAK VERMELİ

DTK Emek ve Yoksulluk Çalışma Grubu’nun yaptığı açıklamada AKP hükümetini halkın ve emekçilerin sesine kulak vermeye, demokratik çözüm, onurlu bir barış, eşit ve özgür bir yaşam için, zaman geçirmeden ve oyalamadan gerekli adımları atmaya çağrıldı. http://evrensel.net/news.php?id=58606

12:40 DİSK/GENEL-İŞHÜKÜMET DURMAZSA HAYATI DURDURACAĞIZ

DİSK’e bağlı Genel-İş sendikası Gezi Parkı’nın korunması için başlayan ve ülke geneline yayılan direnişli ilgili örgütlü olduğu Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Yol Bakım Atölyesi’nde basın açıklaması yaptı. Genel-İş, Kadıköy Belediyesi Başkanlık Binası önünde ve Kartal Ahmet Şimşek önünde saat 13.00′da basın açıklaması yapacağını duyurdu. Sendika ayrıca Çarşamba gününden itibaren ihtar eylemlerini yaygınlaştırarak sürdüreceklerini dile getirdi.

12:05 ANTAKYALILAR ABDULLAH CÖMERT’İN EVİNDE TOPLANIYOR

Antakyalılar, dün gerçekleşen eyleme polisin sert saldırısında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in evinde toplanmaya başladı. Cömert’in cenazesi bugün saat 15:00′da evinin önünde olacak.

12.00: BAHÇELİ: POLİSE EMİR VERENLER HAKKINDA İŞLEM YAPILSIN

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Taksim Gezi Park’ı merkezli gelişen olayların diğerlerinden farklı olduğunu ve farklı okunması gerektiğini belirterek, “Şiddet tablosunu onaylamadığımız gibi telin ediyoruz. Polise emir verenler hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını bekliyoruz” dedi. http://evrensel.net/news.php?id=58604

11:45: ARINÇ, GÜL’LE GÖRÜŞTÜ

Başbakanvekili Bülent Arınç, Gezi Parkı protestolarıyla ilgili Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan Arınç, faydalı ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Gül’e teşekkürlerini iletti. Arınç, “Şüphesiz Türkiye’nin son günlerde yaşadığı olayları, bunların sebepleri ve bu konuda yapabileceğimiz konuları kendileri bize söylediler. Cumhurbaşkanı devletimizin başı, milletimizin birliğini temsil eden yüce makam. Şüphesiz devlet organlarının sağlıklı işlemesinden sorumluluğu var. Bu önemli bir görevdir” dedi.

11:40 SİNEMACILAR: NEDEN GEZİDEYİZ? http://evrensel.net/news.php?id=58601

Gezi Parkı’ndaki eylemlere katılan sinemacılar, neden alanda olduklarını okudukları basın açıklamasıyla ifade etti.

11:20 ÇEVRE VE YAŞAM SAVUNUCULARININ TEPKİ GÖSTERDİĞİ TABİATI VE BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİ KORUMA KANUNU TASARISI BEKLEMEYE ALINDI

Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta gündeme gelecek olan, çevre ve yaşam savunucularının tepki gösterdiği Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı beklemeye alındı. http://evrensel.net/news.php?id=58599

11:10 TMMOB’DAN KESK’İN GREVİNE DESTEK

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) 4-5 Haziran 2013 tarihlerinde ülke genelinde gerçekleştireceği genel greve destek açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Gaz bombaları, plastik-gerçek mermiler, gözaltılar, yaralanmalar ve ölümler… Bugün ülkemizin dört bir yanında baskı ve zor kol geziyor. İktidarın baskı aygıtları nefes almak için ayağa kalkan halkın üzerine ölüm yağdırıyor. Halkın sokaklardan ve meydanlardan yükselen haklı sesi eşi benzeri görülmemiş bir polis şiddetiyle bastırılmaya çalışılıyor” diyen Soğancı, KESK’in daha önce; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik ön gören “sömürü tasarısına” karşı aldığı grev kararının Türkiye tarihinin en kritik dönemeçlerinden birisine denk geldiğini belirtti.

Soğancı, şunları kaydetti: “Kamu emekçilerinin geleceğini karartacak olan yasa tasarısına karşı mücadelenin, halkımızın hayatını karartan günümüz zorbalığına karşı gelişen halk direnişi ile birleşeceği kesindir. TMMOB; ülkemizin üzerine çöken karabasandan kurtulmanın yolunun sokaklarda omuz omuza mücadele etmekten, direnişi büyütmekten geçtiğinin altını bir kez daha çizmekte ve KESK‘in gerçekleştireceği grevi desteklemektedir. Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz.”

4 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net