Bianet: Taksim Dayanışması “Muhatap biziz!”

Taksim Dayanışması bu akşam yaptığı basın açıklamasında, görüşmelerde asıl muhatabın kendileri olduğunu bir kez daha söyledi. ÇHD ve ÖHD’den avukatlar da cüppeleriyle Taksim’e yürüdü.

dayanisma1

Taksim Dayanışması bu akşam 19:00’da meydanda bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Ethem Sarısülük’ün beyin ölümünün gerçekleştiği hatırlatıldı.

Oluşumdan Hüseyin Tosun’un okuduğu açıklamada, bir görüşme olacaksa asıl muhatabın kendileri olduğu belirtildi ve önceden de açıklamış oldukları talepler bir kez daha tekrarlandı:

* Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulmasını,

* Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, üç yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara, Hatay ve Adana Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını, gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını,

* Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılmasını,

* 1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.

Taksim Dayanışması, “Burda insanlar şiddet görüyorken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlediği görüşme meşru değildir” dedi. Açıklamada, dünkü polis saldırıları da kınandı.

Bu akşam ayrıca Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul şubelerinden avukatlar cüppeleriyle, İstanbul Barosu binasından Taksim’e yürüdü.Taksim meydanına ulaşan avukatlar burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada dün yaşanılan polis şiddetini ve onlarca avukatın yaka paça gözaltına alınmasını kınadıklarını belirttiler.

hukukcular

Polisin önünde “Taş atma” pankartı

tasatma

Taksim meydanında binlerce insan var, saat 20:30 itibarıyla bir polis saldırısı yok.
AKM’nin önündeki TOMA’ların önünde insan zinciri oluşturuldu ve “Taş atma” yazılı bir döviz taşındı. Taksim meydanında saat 22:00 itibariyle yüzlerce insan var.

meydan

Gezi Parkı’na çıkan merdivenlerde de oturma eylemi yapılıyor. Saat 11.30′da merdivenlere geirilen piyanodan müzik sesi yükselmemeye başladı. (BK/AS)

Beyza Kural
12 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org