Bianet: Mimarlar Odası “Yargı kararı var, Taksim’e iş makinesi giremez”

Mimarlar Odası, yargı kararlarına rağmen “Taksim Yayalaştırma Projesi” kapsamında Taksim’de iş makinelerinin çalıştığını belirterek bunun hukuk dışı olduğunu belirtti.

kepce

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, yargı kararlarına rağmen “Taksim Yayalaştırma Projesi” kapsamında Taksim’de iş makinelerinin çalıştığını belirterek bunun hukuk dışı olduğunu belirtti.

Bugün Taksim’e yeniden iş makineleri girdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada, yayalaştırma projesinin tamamlanması kapsamında Sıraselviler ve Gümüşsuyu istikametlerinden Taksim Meydanı’na ulaşımı sağlamak amacıyla yol düzenlemesi yapıldığını belirtti. Bu çalışma ile Sıraselviler ve Gümüşsuyu Caddeleri’nden gelen araçlar AKM önünden geçerek Mete Caddesi’ne bağlanacak.

İstanbul 1. İdare Mahkemesi 6 Haziran 2013′te Taksim Meydanı yayalaştırma Projesine ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı değişikliklerinin koruma kurul karar ve ilkeleriyle planlama esaslarına uygun bulmadığı için iptaline oy birliği ile karar vermişti.

Bu karar Taksim’de yayalaştırma, battı-çıktı, Gezi Parkı ve Topçu Kışlası gibi tüm projeleri kapsıyor.

Oda yaptığı açıklamada, bu karar ile Taksim Yayalaştırma Projesi’nin hukuki dayanağı kalmadığını belirterek iş makinelarının çalışma yapmasının suç teşkil ettiğini belirtti.

Sorumlular hakkında derhal işlem yapılması talep edildi. Mimarlar Odası 15 Temmuz’da bu inşaatlarla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

28 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız: bianet.org