Bianet: “Antarktika Direniyor”

CNNTürk’ün eylemler sürerken ve polis eylemcilere saldırıyorken penguenleri anlatan belgeseli yayınlaması, seyircilerden tepki çekti.

penguen1

“Ben dün gece eylemdeydim de, penguen belgeseliniz vardı, başını kaçırdım, izleyemedim. Tekrar yayınlamak için bir sonraki toplumsal olayı mı bekleyeceksiniz acaba?”

penguen2CNNTürk’ü arayan izleyici, Cuma akşamı tüm sokaklarda polise karşı direniş ve eylem varken kanalın “Penguen, Sürüde Casus Var” isimli belgeseli yayınlamasına böyle tepki gösterdi.

Konuştuğu kişi de penguen ricasını “Tepkinizi anlıyoruz, not alıyorum, ileteceğim” diye yanıtladı.

Kanalı arayan birçok izleyici, “Eylemde oldukları için belgeseli izleyemediklerini, tekrar yayınlanmasını istediğini” söyledi. Hatta hızını alamayanlar, adreslerini vererek “Evime bir penguen yollar mısınız?” diye de sordu.

penguen3CNNTürk kanalına ve çalışanlarına da aynı talebi içeren yüzlerce e-posta geldi.

Sosyal medyadan tepkisini gösterenler de Beşiktaş, Dolmabahçe’deki eylemden bir kareye penguenleri yerleştirdi. Fotoğrafta, “Antarktika direniyor” yazıyor.

Penguen protestosu Facebook ve Twitter’da da sürüyor, kullanıcılar profil fotoğraflarını penguen yapıyor ve “penguen istiyoruz” diye yazıyorlar.

Bu arada, CNN International’da Türkiye’deki direniş uzun süre gösterildi. (AS)

3 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org