Sendika.org: “Aşırı sendikacı” konuştu “Hakkını savunan herkes aşırıdır, marjinaldir”

Gezi direnişiyle dengesi bozulan Erdoğan çapulcu ve marjinalden sonra literatüre yeni bir kavram soktu: “Aşırı sendikacı.” Bu sözün muhatabı ise DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu idi.

Arzu Çerkezoğlu

Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen ‘Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Gezi Direnişi’ne dair “aynı telden” çalarken literatüre yeni bir kavram soktu: “Aşırı sendikacı”.

13 Haziran gecesi başlayan, 14 Haziran’ın ilk saatlerine kadar süren görüşmede, Başbakan Erdoğan’ın toplantıyı terk etmesiyle sonuçlanan ve bugün de süren öfkesinin hedefindeki kişi ise DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu idi.

Arzu Çerkezoğlu’na dün gece olanları ve “aşırı sendikacı” sıfatı konusunda ne düşündüğünü sorduk.

Sendika.Org’a konuşan Arzu Çerkezoğlu, toplantıda asıl olarak Taksim Dayanışması’ndan iki kişinin kendilerini temsilen konuştuğunu, kendisinin çok kısa söz aldığını söyledi ve sorunu doğru tarif etmeden çözüm bulunamayacağının altını çizdi.

Çerkezoğu Tayyip Erdoğan’ın öfkelendiği sözlerini şöyle özetledi:

“Mesele Gezi Parkıyla başladı ancak bunu aştı. Şu anda Gezi Parkı’na dair eylemlerin başladığı 25 Mayıs’ta değiliz. O tarihten sonra halk bir irade ortaya koydu. Tüm Türkiye’de 100 binler sokaklara döküldü. Yoğun bir polis şiddeti yaşandı, 4 insan öldü, binlerce insan yaralandı. Bu gerçeği görmeden çözüm üretilemez. Bu nedenle meselenin ardındaki sosyolojik gerçekliği görmek gerekiyor.”

Çerkezoğlu’nun anlattığına göre Erdoğan bu sözlerden sonra oldukça öfkelendi. Bugünkü ifadelere benzer şekilde, “Biz siyasetçiyiz, sosyolojiyi de iyi biliriz, yüzde 50 oyu böyle alıyoruz” diyen Erdoğan’ın öfke dozu giderek arttı ve katılan kimseyle tokalaşmadan toplantıyı terk etti.

Kendisinin bu tavır karşısında sorumlulukla davrandığını, milyonları temsil etmenin bilinciyle sakin bir tonda görüşlerini anlatmaya çalıştığını söyleyen Çerkezoğlu, sanatçıların araya girdiğini ancak Erdoğan’n öfkesinin geçmediğini belirtti.

Aşırı tepki gösterenin Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, kendilerinin her sözcüğü seçerek kullandıklarının ve temsil ettikleri insanların sorumluluğunu hissederek konuştuklarının altını bir kez daha çizdi.

Bugün de Erdoğan’ın kendisine olan öfkesinin geçmediğini gördüğünü söyleyen Çerkezoğlu “aşırı sendikacı” sözünün anlamını kimsenin anlamadığını ancak bu sıfattan çok da rahatsız olmadığını belirtti.

“Aşırı sendikacı ne anlama geliyor olabilir” sorumuza “Sözün sahibine sormak lazım” diye yanıt veren Çerkezoğlu, ancak “biat etmeyen, doğruları söyleyen, hakkı, hukuku savunan, emeğin haklarından taviz vermeyen” sendikacılığın her zaman hedef alındığını belirtti.

1 Mayıs sürecinde de DİSK’in hükümet tarafından hedef alındığını hatırlatan Çerkezoğlu, “Bu dili artık biliyoruz, hakkını savunan herkes marjinal, aşırı gibi kavramlarla tanımlanmaktadır” dedi.

14 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org