Evrensel: Bölgede birçok merkezde destek eylemleri

URFA’DA ÖĞRENCİLER ALANDAYDI

Urfa’da “Kolektif Öğrenciler” adı altında sosyal medyada örgütlenen yüzlerce öğrenci, Gezi Parkı direnişine destek vermek ve polis müdahalesini protesto etmek amacıyla 11 Nisan Stadyum’u önünde biraraya gelerek Karakoyun İş Merkezi önüne yürüdü. CHP’li, BDP’li yöneticiler, İHD ve KESK bileşeni sendika temsilcilerinin destek verdiği yürüyüşte kitle, meşale yakarak, “Diren Urfa”, “Yeşili çalma korna çal” ve “Faşizme karşı omuz omuza” dövizleri taşıdı. Daha sonra belediyenin önündeki bahçeye geçen öğrenciler, eylemlerinin devam edeceğini duyurdu.

SİİRT’TE MEDYADA PROTESTO EDİLDİ

KESK Siirt Şubeler Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşle, STK üyeleri, Gezi Parkı’ndaki direnişe destek verdi. Yürüyüşe, BDP, CHP, TUHAD-DER, MIŞAR-DER, Siirt Belediyesi Berfin Kadın Danışma Merkezi çalışanları, KESK’e bağlı sendika üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.”Her yer Taksim her yer direniş”, “Satılmış medya istemiyoruz”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Hükümet istifa” sloganlarının atıldığı yürüyüşte, “Direne direne kazanacağız”, “Hükümet istifa” dövizleri ile Taksim’de yaşanan polis şiddetini anlatan fotoğraf, karikatürler taşındı.

EĞİTİM SEN’DEN AÇIKLAMA

Eğitim Sen Mardin Şubesi üyeleri, Gezi Parkı’nın yıkımına karşı başlatılan eylemlere destek amacıyla yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şunlar belirtildi: “Bugün Türkiye’nin her yerinde bir direniş başlamıştır. Örgütlenen binlerce kişi bu zulme dur demek için mahallelere, sokaklara, parklara inmiştir. Bugün herkes bir ağacın gövdesine sarılmış kendi yaşamına, milyonlarca insanın yaşamına, farklılığa sahip çıkmaktadır. Otuz yıldır yaşanan savaşta Dersim’de, Cudi’de, Gabar, Şırnak’ta, Bagog’ta yakılan binlerce hektarlık ormanları da eklemek lazım bu doğa düşmanı zihniyetin, doğa katliamlarına” denildi.

SORUMLULAR GÖREVDEN ALINMALI

Adıyaman Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Gezi Parkı’nda günlerdir devam eden direnişe destek vermek ve kitleye yönelik gerçekleşen polis müdahalesini protesto etmek amacıyla Demokrasi Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Direne direne kazanacağız,”sloganı atan yurttaşlar, “Tayyip sonun mübarek olsun” ve “Gazınız yetmez” dövizleri taşındı. Platform adına açıklama yapan Tüm Köy Sen (Tüm Üretici Köylüler Sendikası) Başkanı Ramazan Gökay, “Taksim Gezi Parkı’nı AVM, İstanbul’un ormanlarını da otoyol ve havaalanı yapmaya karar veren AKP hükümeti, buna itiraz eden İstanbul halkına karşı yoğun bir polis terörü uyguluyor. İçişleri Bakanı, hükümet, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü derhal görevden alınmalıdır” dedi.

TAKSİM DİRENİŞİNE DESTEK NÖBETİ

dersimDersim’de bulunan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler, HDK öncülüğünde biraraya gelerek Gezi Parkı direnişini selamladı. Sanat Sokağı’nda biraraya gelen binlerce yurttaş, AKP İl binasına yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sonunda konuşma yapan HDK Dersim Sözcüsü Hüseyin Tunç, Gezi Parkı’na sahip çıkan halka yapılan müdahaleyi kınadıklarını ifade etti. Yapılan konuşmanın ardından kitle Taksim direnişine destek sunmak için nöbet tutmaya başladı.

MÜDAHALEYE RAĞMEN YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİ

Batman’da bir araya gelen Kent Konseyi Gençliği, Üniversite Gençliği ve yüzlerce genç, Atatürk Parkı’nda protesto eylemi gerçekleştirdi. Gençler eylemde “Nehirler özgür aksın barajlara hayır” pankartı yanı sıra “Berxwedan jiyane”, “Bijî berxwedana Rojava û Taksîmê”, “Gazsız eylem eylem değildir Xalê V” ve “Kapitalizm gölgesini kesemediği ağacı keser Xalê Marx” dövizleri taşıdı. Atatürk Parkı içinde yürüyüş gerçekleştirdikten sonra parkın önünde Batman Demokrasi Platformu bileşenleri ile Jin Ekolojik Yaşam Derneği’nin (Eko-Jin Der) katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Kitle adına açıklama yapan SES Batman Şube Başkanı ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Esat Altunışık okudu.  Yapılan açıklamaların ardından gençler Batman Park AVM’ye yürümeye başladı. Polisin yürüyüşü engellemesi üzerine gençler ile polisler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Yaşanan tartışmanın ardından gençler, tekrar yürüyüşe geçerek Atatürk Parkı önüne geldi.

KİTLEYE POLİS VE ÜLKÜCÜ SALDIRISI

Elazığ’da Taksim Gezi Parkı’nda polisin müdahalesini protesto eden binlerce kişi Hozat Garajı’nda biraraya geldi. İstanbul’daki polis müdahalesini protesto etmek amacıyla biraraya gelen yurttaşlar, ülkücü bir grubun saldırısına maruz kaldı. Saldırı esnasında polisin saldırganlara hiçbir şekilde müdahale etmemesi dikkat çekerken, olayları protesto eden yurttaşlara polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Olaylar esnasında çekim yapan basın mensuplarının kamera ve hafıza kartlarına da polisler el koydu.

2 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net