Bianet: “Hayat TV susturulmak isteniyor”

Hayat Televizyonu Yayın Koordinatörü Mustafa Kara Hayat TV’nin susturulmak istendiğini, kendilerine “en geç cuma saat 12.00’de yayının durdurulacağınının” bildirildiğini söyledi, karardan vazgeçilmesini istedi.

hayattv

Gezi direnişini yayınlayan, Gezi’deki insanların taleplerini duyuran kanallardan biri olan Hayat TV’nin kapatılmaması için Kara’nın imzasıyla bir dayanışma çağrısı yayımlandı.

Hayat Televizyonu’nun ekranının her an karartılabileceğinin bildirildiği çağrıda yer alan bilgilere göre, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) “keyfi tutumu” eleştirildi.

Hayat Televizyonu’ndan yapılan çağrı şöyle:

“Kurulduğu günden bu yana işçilerin, emekçilerin, gençlerin, kadınların, yoksul halkın, aydınların, sanatçıların, tüm halkın sesi olmuş Hayat Televizyonu’nun ekranı ağır bir tehdit altındadır. Halkın haber alma özgürlüğü ellerinden alınmak isteniyor.

Evet, halkın sesi, hayatın sesi susturulmak isteniyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun verdiği ve Türksat’a bildirilen karar uyarınca, Hayat Televizyonu’nun ekranı her an karartılabilir; her an gerçekler derin bir karanlığa gömülebilir.
“AKP Hükümeti, halkın gerçeklere ulaşma hakkını bir kez daha baskı ve sansür yoluyla engelliyor. 21 Mart 2007’den bu yana Türksat uyduları üzerinden yayın yapan Hayat Televizyonu, hukuksuz biçimde susturulmak isteniyor. ‘Ekran karartma’ kararına gerekçe olarak, 6 yıldan fazladır yayında olan kanalımızın “kaçak olduğu”, “lisansı bulunmadığı” iddiaları gündeme getiriliyor.”

“İddialar tümüyle asılsızdır, çarpıtmadır.”

“Hayat Televizyonu, 21 Mart 2007’den bu yana uluslararası yayıncılık lisanslarıyla Türksat uyduları üzerinden yayın yapmaktadır. Aynı zamanda, RTÜK lisansı için gerekli tüm başvuruları yapmış olup, lisans başvurusu Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun önündedir.

Geçtiğimiz aylarda yapılmış tüm görüşmelere, varılan mutabakatlara ve yasaların gerektirdiği tüm adımlar tarafımızca atılmış olmasına rağmen, şimdi RTÜK tarafından keyfi bir tutum içine girilmiştir.

Gezi Parkı’nda başlayan direniş ve halkın yükselen taleplerinin sesi olan Hayat Televizyonu, ‘bu konuda gelen şikayetler ve raporlar’ gerekçe edilerek RTÜK tarafından incelemeye alınmış ve ekran karartma kararı verilmiştir.

İki haftadır süren Gezi Parkı eylemleri boyunca bütün medya üzerinde uygulanan ağır baskı, Hayat Televizyonu’na kapatma olarak yansımıştır. Radyo Televizyon Üst Kurulu, yayın yaptığımız Türksat uydusuna bir yazı yazarak yayınımızın durdurulmasını istemiştir.

Gün boyu yaptığımız tüm girişimlere, görüşmelere, makul çözüm bulma çabalarımıza rağmen, somut ve güvenilir bir yanıt alamadık.

Son olarak ‘en geç cuma saat 12.00’de yayınımızın durdurulacağı’ tarafımıza bildirilmiştir.

Bu keyfi ve hukuksuz karardan bir an önce vazgeçilmelidir.

Her zaman ekranımızda yer bulmuş bütün halk kesimlerini televizyonlarına sahip çıkmaya, Hayat Televizyonu ile dayanışmaya çağırıyoruz.” (YY)

13 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org