Etha: Çapulcuların kampında coşkulu konser

Çapulcu Gençlik Yaz Kampı’nda konuşan SGDF Başkanı İlke Başak Baydar, “Ateş altında geçen mücadelemizi selamlıyorum” dedi. Gençler, Grup Çima, Düşbaz ve Grup Vardiya’nın ezgileri eşliğinde horona durdu, halay çekti, direniş ezgileri söyledi.

BALIKESİR- Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) Zeytinli’de düzenlediği Çapulcu Gençlik Yaz Kampı’nın 6. gününde Grup Çima, Düşbaz ve Vardiya’nın katılımıyla konser gerçekleştirildi.

‘UMUT DİMDİK AYAKTA’

Duygu Bozkurt’un sunumuyla gerçekleştirilen konser devrim şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını yapan SGDF Başkanı İlke Başak Baydar, “Ateş altında geçen mücadelemizi selamlıyorum” dedi. Baydar’ın konuşması kitle tarafından “Umut dimdik ayakta” sloganlarıyla karşılandı.

‘YILMADIK, YILMAYACAĞIZ’

Baydar’ın ardından Gülsuyu Mahallesi’nde uyuşturucu çetelerinin saldırısına uğrayan Aykan Erdem ve Sinan Sağır telefonla konsere bağlandı ve kampı selamladı. Yaşadıkları saldırıyı anlatan Erdem, “Bize gücünüz yetmedi, biz kazandık” dedi. Sağır ise, “Partimiz yine saldırı altında. Önce tutuklamalar ve ardından şimdi de devlet çeteleri silahlandırarak üzerimize salıyor. Ancak geleneğimizden de öğrendiğimiz üzere yılmadık, yılmayacağız” şeklinde konuştu.

‘KAZIM YOLDAŞIN ANISINA…’

Telefon bağlantılarının ardından ise kampta düzenlenen Kuir Tango atölyesi katılımcıları bir dans gösterisi gerçekleştirdi. Konserin devamında Grup Çima Karadeniz müziğinin ezgileriyle gençleri coşturdu. Çima’nın şarkıları eşliğinde gençler horona durdu.

Çima sahnede Karadeniz’in asi çocuğu Kazım Koyuncu’nun “Koyverdin gittin beni” ezgisini de “Bu şarkı Kazım yoldaşa gitsin” sözleriyle Koyuncu anısına seslendirdi.

‘BİZ DE ZİNDANDA KAMPIMIZI YAPIYORUZ’

Çima’nın şarkılarının ardından Ece Şimşek, Şakran Cezaevi’nde bulunan Gezi direnişi tutuklusu kadınların mektubunu okudu. Yakın zamanda tahliye olan Esra Ayyıldız ve Gizem Türkmen’in yazdığı mektupta, “Siz Kazdağları’nın eteğinde kampınızı yaparken biz de zindanda kampımızı yapacağız. Kısacası bu kamp bir harika dostum” ifadeleri yer aldı.

Tutuklu direnişçilerin mektubuna sosyalist gençler “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganıyla karşılık verdi. Mektupların ardından ise sahneye Düşbaz çıktı.

Düşbaz çok sayıda şarkının yanı sıra Gezi Parkı direnişinin ardından bestelenen “Kurtuluş yok tek başına” şarkısını da seslendirdi. Şarkı “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla karşılandı.

Düşbaz’ın ardından sahne alan Vardiya ise Rojava devrimini selamladı, “Serhildan jiyane” şarkısıyla açılış yaptı. Vardiya’nın şarkıları eşliğinde halay çeken gençler sık sık “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Birlik, mücadele, zafer” sloganlarını attı.

27 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr