Cumhuriyet: Anne Sarısülük “Oğlum odalarında dolaşıyor”

Mamak halkı, 12 Eylül 1980 Darbesi ile kapatılıp el konulan Mamak Halk Evi binası, Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ne dönüştürdü. Açılışı önceki gün gerçekleşen kütüphaneye ilişkin Ethem’in annesi Sayfi Sarısülük duygularını, “Ethem’i hissettim. Sanki kütüphanenin odalarında dolaşıyordu. ‘Anne’ diye sesleniyordu” sözleriyle anlattı. Sarısülük, “Ethem hep yaşayacak ve okunan her kitapta daha çok hayat bulacak” dedi.

mamak

Mamak halkı, 12 Eylül 1980 Darbesi ile kapatılıp el konulan Mamak Halk Evi binası, Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ne dönüştürdü. Açılışı önceki gün gerçekleşen kütüphaneye ilişkin Ethem’in annesi Sayfi Sarısülük duygularını, “Oğlumu hissettim. Sanki kütüphanenin odalarında dolaşıyordu. ‘Anne’ diye sesleniyordu” sözleriyle anlattı. Sarısülük, “Ethem hep yaşayacak ve okunan her kitapta daha çok hayat bulacak” dedi.

Mamak halkının dayanışması ile inşa edilen Mamak Halkevi, 12 Eylül 1980 Darbesi ile kapatılmıştı. Kapatılan halkevi, yine Mamaklıların çabalarıyla geri alındı, tadilattan geçirildi ve kütüphaneye dönüştürüldü. Halkevi şubelerinin topladığı kitaplar kütüphaneye taşındı. Farklı noktalara kurulan masalarda kitap bağışları alındı. Kütüphaneye, çocukluğunu ve gençliğini kütüphanenin bulunduğu Tuzluçayır’da geçiren ve Gezi Parkı olayları sırasında polis kurşunuyla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün adı verildi.

Ethem Sarısülük Kütüphanesi’nin açılışı önceki gün gerçekleşti. Yüzlerce Mamaklının katıldığı açılışta, Mustafa Özarslan, Grup Çığ, Ali Mahsuni Şerif, Erdal Beyazgül, Aytaç Topal ve Serkan Boran türküler söyledi.

Açılışta Etem’in annesi Sayfi Sarısülük de yer aldı. Duygularını Cumhuriyet Ankara ile paylaşan Sarısülük, “Oğlumu hissettim. Sanki kütüphanenin odalarında dolaşıyordu. ‘Anne’ diye sesleniyordu” dedi. Okunan her kitapta Etem’in daha çok hayat bulacağını söyleyen Sarısülük, “Oğlumla tüm çocuklarımla gurur duyuyorum. Ben hiçbir zaman yavrularımı yalnız bırakmadım, bırakmayacağım. Hep onların yanında olacağım. Bu gurur bana nasip oldu” diye konuştu.

‘Ben hergün ölüyorum’

Acısının taze olduğunu söyleyen Sarısülük, “Ben hergün ölüyorum. Duygularım hiç değişmedi. Hiç kimseden korkum yok. Onra da evlat acısı yaşasınlar” dedi.

İklim Öngel
27 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;cumhuriyet.com.tr