Radikal: Göstericiler Ak Parti binasına girdi

İstanbul Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları Edirne’de protesto etmek için yürüyüş yapan gruptan 20 kişi, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı binasına kapıları kırarak girdi. Kısa sürede işgalcilere müdahale eden polis, 8 kişiyi gözaltına aldı.

edirne

İstanbul Taksim Gezi Parkı ’ndaki olayları Edirne’de protesto etmek için yürüyüş yapan gruptan 20 kişi, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı binasına kapıları kırarak girdi. Kısa sürede işgalcilere müdahale eden polis, 8 kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul’da Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protesto etmek için Edirne’de sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine yalaşık 7 bin kişi, Zübeyde Hanım Parkı’nda toplandı. Eylemciler sloganlar atarak yaklaşık 5 kilometre yürüyerek Saraçlar Caddesi’ne geldi. Burada yapılan basın açıklamasının ardından protestocular 400 metre uzaklıktaki Özdinç İş Merkezi’nde bulunan Ak Parti Edirne İl Teşkilatı’nın bulunduğu binanın önüne geldi. Eylemciler, ‘Hükümet istifa, katil AKP’ sloganları atıp sprey boyalarla duvarlara sloganlar yazdı. Bu sırada eylemcilerin arasından ayrılan yaklaşık 20 kişilik bir grup iş merkezinin 3′ncü katında bulunan Ak Parti Edirne İl Başkanlığı’na çıktı. Kilitli olan kapıyı tekmeleyerek açan grup içeri girerek masaları devirdi, parti binasınından pankart astı. Yüzleri maskeli grup duvarlarda asılı olan fotoğrafları indirerek çerçevelerini kırdı. Atatürk ve Türk bayrağı çerçevelerini de yanlarına alıp dışarı çıkmak istedikleri sırada parti merkezine gelen sivil polisler 8 eylemciyi gözaltına aldı.

Polis, gözaltına aldığı kişileri binadan çıkarmak istedi ancak aşağıda bekleyen ve D-100 karayolunu kapatan binlerce eylemciden çekindiği için indiremedi. Aşağı bekleyen kalabalık, sloganlar atarak gözaltındakilerin serbest bırakılmasını istedi.

BARO BAŞKANI PARTİDEN ÇIKARDI
Ak Parti Edirne İl Teşkilatı’na kapıları kırarak giren ve ardından polis tarafından gözaltına alınan 3 kişi, kalabalığın polise tepki göstermesi nedeniyle olaylardan yaklaşık bir saat sonra Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım tarafından parti teşkilatının bulunduğu binanın arka kapısından çıkartıldı. Gözaltındaki 3 kişi, baroya ait araçla ifadeleri alınmak üzere Edirne Adliyesi’ne götürüldü. Gözaltındakilerin adliye binasına götürüldüğünü öğrenen kalabalık ise Ak Parti önündeki eylemi sonlandırdı ve Edirne Adliyesi’ne doğru yürüyüşe geçti. (FIRAT KESKİNKILIÇ / DHA)

2 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr