Fıratnews: Gezi Parkı direnişine Varşova’dan destek

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla yürüyüş düzenleyen Polonya’daki Türkiyeliler, açtıkları pankartlar ve attıkları sloganlarla AKP hükümetini istifaya çağırırken, direnişe de selam gönderdi.

varsova-destek

Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Gezi Parkı eylemlerine destek vermek ve AKP hükümetini protesto etmek için yaklaşık 200 Türkiyeli bugün Varşova Üniversitesi önünde biraraya gelerek yürüyüş düzenledi. Yürüyüş esnasında göstericiler Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Lehçe “Taksim yalnız değildir”, “Tayyip saysana, kaç kişiyiz baksana”, “Hükümet istifa” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını attı.

Farklı dillerde hazırlamış “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Roboski’yi unutmadık” “Edi bese- Yeter artık” yazılı pankartlar ve Türkiye’deki polis saldırılarını gösteren fotoğraflarlar taşıyan göstericiler yürüyüş güzergahında bulunan Türkiye Büyükelçiliği Varşova Kültür ve Tanıtma Müşavirliği önünde de bir süre slogan atarak bekledi.

Polonyalıların ve turistlerin alkışlarla destek verdiği yürüyüş, Plac Zamkowy’de yapılan basın açıklamasıyla devam etti. Basın açıklamasında, AKP hükümetinin halkın tepkilerine rağmen uyguladığı politikalara tepki gösterilerek, Türkiye’de sergilenen direniş selamlandı.

2 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com