Bianet: Polis Beşiktaş’tan Taksim’e çıkmak isteyenlere saldırıyor

Polis Beşiktaş’tan Taksim’e çıkmak isteyenlere gaz bombası ve tazyikli su ile saldırıyor. İnsanlar saldırıya direniyor, bazıları internetten yaşananları aktarıyor, Beşiktaşlılar evlerini açıp insanlara yardım ediyor.

taksim1

Beşiktaş’ta polis saldırısı 20.45 sularında tekrar başladı. İnsanlar saatlerdir saldırıya direniyor, kimileri internet üzerinden canlı yayın yapıyor, Beşiktaşlılar evlerini direnişçilere açarak onlara yardım ediyor.

bianet’in Beşiktaş’taki direnişçilerden aldığı bilgilere göre:

20.54:Beşiktaş’tan Taksim’e çıkışları kapayan polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldırıyor.

Akaretler, park otel yönü kapalı.

Barbaros meydanında binlerce insan saldırıya karşı direniyor.

21.03: Polis anıtın oraya dek geldi, yoğun gaz bombası atıyor.

21.10: Polis Çırağan’a dek geldi. Saldırı sürüyor.

21.22: İnsanlar Ortaköy tarafındaki ara sokaklara girdi. Özellikle Salçıklar sokağında çok fazla insan var. Sokağın başındaki polis saldırısı nedeniyle çıkamıyorlar. Barbaros tarafından da polis geleceği söylentisi yukarı çıkmalarını engelliyor.

21.28: İnsanlar evlerde sirke ve limon veriyor.

21.42: Polis tomayı geride bıraktı, bahçeşehir üniversitesinin oradaki üst geçit hizasında duruyor.

21.52: Beşiktaş’ta Ortaköy yönündeki saldırı durdu. Polis üst geçit hizasında iki yanda duruyor. Protestoya katılan insanlar dağınık halde bekliyor.

22.13: Dolmabahçe önünde, akaretlerde  saldırılar sürüyor.

twitterdaki kullanıcılar beşiktaş camisine revir kurulduğu bilgisini geçiyor. Beşiktaş’takiler için ilkyardım malzemelerine ihtiyaç var.

taksim2

22.47: İnsanlar buldukları herşeyle barikat kuruyorlar.

23.00: Kadıköyden insanlar daha önce olduğu gibi boğaz köprüsünden beşiktaşa geçmek üzere yürüyor.

taksim3

23.09: Büyük kartal heykelinin oradaki bir kişinin verdiği bilgiye göre, polis ara sokaklara da yoğun gaz atıyor. İnsanlar hacıoğlunun önünde yanan barikat kurdu.

taksim4

23.14: Alkımın orada duran polis kabalcının oraya kadar gelerek gaz bombası atıyor. bianet’in konuştuğu insanlar polisin gaz bombalarını hedef alarak attığını söylüyor.

23.16: Beşiktaş’tan aşağıdaki linklerden canlı yayın yapan bir kişinin beşiktaşta bir eve sığındığı görülüyor.

23.24: Beşiktaş’taki evler kapılarını insanlara açıyor, yardım ediyor.

23:42: Fulya’da araçlar Beşiktaş’taki direnişçilere korna çalarak destek oluyor.

23.54: Akaretlerde yüzlerce kişi zincir oluşturdu, barikatlara malzeme taşıyorlar. Meydanda binlerce insan var.

00.07: Fulya’dan akaretlere ambulanslar gidiyor.

00.32: bianet’in konuştuğu insanlar, polisin gaz bombalarını hedef gösterek baş seviyesinde attığını, insanların yaralandığını, gaz bombası nedeniyle beşiktaştaki dükkanların camlarının kırıldığını anlattı.

Bir direnişçi çarşı içindeki heykel etrafında tek başınayken bianet’e bilgi verdiği sırada iki ayrı polisin kendisini hedef alarak attığı gaz bombalarından kurtuldu. Bombalardan birinin heykele geldiğini söyledi.

00.39: Canlı yayındaki videoda akaretlerdeki insanların “hükümet istifa”, “tayyippapucu yarım, çık dışarıya oynayalım” , “hepimiz çapulcu, üç beş ayyaşız” sloganları attığı duyuluyor.

taksim5

00.46: AKUT yaralılara yardım için çarşı içine giriyor. Doktorlar da yardım için önlükleriyle Beşiktaş’ta. Beşiktaştaki yurttan camdan bakanlara da gaz sıkıldı. Polis alkımın oraya çekildi.

01.00: Polisin yoğun saldırısı sonucunda sokaktakiler Beşiktaş’taki apartmanlara ve evlere sığındı.

01.10: Sivil polislerin sokakta çok fazla kişiyi gözaltına aldığı bilgisi geldi.

01.21: Meydanda az sayıda çevik kuvvet ekipleri var, köyiçi çıkışını tutuyorlar. 150 kadar insan barbarostan yıldıza çıkan yolda barikatlar kurdu. Polis buradakilere doğru gaz atıyor. Yıldız’a çıkış yönünde direnişçiler barikatlar kurdu.  Akaretlerde, çarşı içinde de insanlar var. Sivil polislerin de çarşı içinde dolandığı söyleniyor.

01.30: Apartmanlara sığınan direnişçilerden, polisin apartmanlara girmeye başladığı bilgisi geldi. An itibarıyla Fulya’dan onlarca araçlık bir konvoy Beşiktaş’a doğru gidiyor.

taksim6

01:33: Yıldız tarafından polis gaz sıkarak bir dozer ile birlikte meydana indi.

01.41: Taksim’den Beşiktaş’taki direnişe desteğe gelen binlerce insan dolmabahçede polisi geri püskürttü. Buradaki bir kepçeyi de ele geçirdi, kepçenin arkasında dolmabahçeden beşiktaşa ilerlemeye başladılar.

01.53: Polis barbarosta, meydana gaz sıkıyor.

02.10: Dolmabahçe’den gelen kitleye beşiktaş ve maçka yönünden polis saldırdı. önden giden kepçe görünmüyor, insanlar kabataşta, bir grup da taksime dönüyor . Polis caminin orada bekliyor.

02.40: Dolmabahçe yönünde 300 kadar insan var, dağılmaya başlıyorlar. Polis beşiktaş yönünde bekliyor.

02.48: Başbakanlık ofisi, alkım, iş bankası ve barbaros bulvarında binden fazla polis var. İnsanlar çarşı içindeler, polis buraya giremiyor.

Polis gaz atamadğı yerde insanları göz altına alıyor. bianet’in görüştüğü kişi bir yerde saklandığını, kapı önünde çok fazla polis olduğunu söyledi. Saklandıkları yere bir muhabirin geldiğini ve polisin kendisini darp ettiğini söylediğini de ekledi.

Gazeteci Tuğba Tekerek de twitter’a “Polis fotoğraf cekerken gelip kolumu kivirdi. “Gazeteciyim” dedim ‘gazeteciligini s..’ dedi” yazdı.

02.59: Canlı yayın yapan direnişçi, çok fazla provakatör olduğunu, Çarşı grubunun bu nedenle çekilme kararı aldığını açıkladığını ve çekilmenin başladığını söyledi. İnsanlara evlerden çıkmama ve yaralılara yardım etme çağrısı yaptı.

Beşiktaş’ta yedi saati aşkın şekilde süre binlerce insan direndi. Şu saatlerde de çarşı içinde bekleyen insanlar var.

Meydandakiler internet üzerinden yaşananları canlı olarak paylaşmaya çalışıyor:

http://www.ustream.tv/channel/nbat%C3%BCrkiye?utm_campaign=t.co&utm_source=10992678&utm_medium=social

http://www.ustream.tv/channel/nbat%C3%BCrkiye

http://www.ustream.tv/channel/nbat%C3%BCrkiye (BK/ÇT)

*  Manşet fotoğrafı: twitter / Deniz Bakkalcı

2 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org