Fıratnews: Gezi Park direnişine İzmir’den destek

Halkların Demokratik Kongresi (HDK)’nin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, İstanbul Gezi Park’taki ‘devlet terörünü’ protesto ederek, direnişe İzmir’den destek verdi.

izmir-destek

Konak eski Sümerbank önünde HDK’nin çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi, “Her yer Taksim, her yer direniş” şeklinde slogan atarak, “Taksimi Savunmak Yaşamı Savunmaktır” yazan pankart açtı.

Burada HDK adına basın açıklamasını okuyan Cavit Uğur, AKP’nin iktidara geldiği günden itibaren halka gaz bombası yağdırdığını kaydederek, İstanbul’da Gezi Park için direnen halkı selamladıklarını söyledi.

Daha sonra söz alan BDP Mardin Milletvekili Erol Dora ise, “Taksim Gezi Parkı’nda halkımıza ve vekilimiz Sırrı Süreyya Önder’e yapılan saldırıyı kınıyoruz” dedi.

Dora, halkın Kürt sorunun çözümünde yaşanan gelişmelerden dolayı umutlandığını ancak AKP’nin saldırgan tutumu yüzünden de moral bozukluğu yaşadığını belirterek, “Demokratikleşme sürecine ilişkin bir umut doğmuşken, bu tarz saldırılar kabul edilemez. Saldırılarda yaralanan halkımıza geçmiş olsun” diye konuştu.

Hükümetin ‘çevreye karşı duyarsız’ olduğuna dikkat çeken Dora, “Avrupa ülkelerinde bu tür planlar halkın referandumuyla yapılır. Siz bu halktan yüzde 50 oranında oy almış olabilirsiniz ama bu size halka şiddet yapma hakkını vermez. Halkın iradesini yok sayamazsınız” şeklinde konuştu. Açıklamada Hopa olayları sırasında hayatını kaybeden Metin Lokumcu’da anıldı.

Daha sonra yürüyüşe geçen kitle, Alsancak’a geçti. Kitle burada ayrıca  bir ‘nöbet eylemi’ gerçekleştirilecek.

31 Mayıs 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com