Radikal: Valilik “Ali İsmail ölümüne soruşturma izni verme yetkimiz yok”

Eskişehir Valiliği Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi olayında ihmali olduğu gerekçesiyle doktor ve hastane polislerine soruşturma açılmasına izin verme yetkisinin kendilerinde olmadığını açıkladı.

ali ismail korkmaz 2

Eskişehir Valiliği, Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünde ihmali olduğu öne sürülen Yunus Emre Devlet Hastanesi acil serviste görevli doktor Hasan Gülcü hakkında soruşturma izni verip vermeme konusundaki yetkinin Tepebaşı Kaymakamlığı’nda olduğunu bildirdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan valilik, Ali İsmail Korkmaz’ın ifadesini almayıp ilgili polis merkezine yönlendirdikleri öne sürülen Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde görev yapan hastane polisleri hakkında açılan soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

Aynı hastanenin acil servis doktorlarından Hasan Gülcü hakkında soruşturma açılıp açılmayacağı konsunda Tepebaşı İlçe Kaymakamlığı’nın yetkili olduğu belirtilen Valilik açıklamasında şöyle denildi

‘Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayan ve 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünde görevlerini ihmal ettikleri iddiası ile hakkında soruşturma açılması istenen Dr. Hasan Gülcü ve görevli polis memurları için valiliğimizce soruşturmaya izin verilmediği şeklinde asılsız, maksatlı olduğu düşünülen bir yayının halen yapılmakta olduğu üzülerek müşahede edilmektedir. Söz konusu polis memuru ile ilgili tahkikata izine gerek kalmadan başlanılmış, görevden el çektirme (açığa alma) ve tutuklama işlemi paralel gerçekleştirilmiştir. Adı geçen sağlık personelinin soruşturması hususunda ise muhatap yetkili Tepebaşı Kaymakamlığı olup bu hususta Valiliğimizce verilen bir karar söz konusu değildir.’

26 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;radikal.com.tr