Cumhuriyet: Dünyasını kararttılar!

Ankara’da polisin attığı gaz bombası nedeniyle gözünü kaybeden Muharrem Dalsüren, “Malzemeler üzerime zimmetli olduğu için bırakıp kaçamadım. Doğrudan hedef alındım” diyor.

muharrem-dalsüren

Çankaya Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Muharrem Dalsüren, görev yaptığı sırada polisin attığı gaz bombası kapsülü nedeniyle gözünü yitirdi. Olay sırasında görev başında olduğunu, eyleme katılmadığını söyleyen Dalsüren, “Gösterici olmadığım belliydi, ancak direkt hedef alındım. Bombanın geldiğini görüp yüzümü çevirdim. Görmeseydim direkt yüzümde patlayacaktı” dedi.

Çankaya Belediyesi’nde temizlik işçisi olan Muharrem Dalsüren’in gözüne, 3 Haziran Pazartesi günü polisin attığı gaz bombası isabet etti. Yaralandıktan sonra Hacettepe Hastanesi’ne kaldırılan Dalsüren, hemen ameliyata alındı. Sağ gözünü kaybeden Dalsüren, hafta başında taburcu edildi.

Olayın olduğu sırada görevini yaptığını söyleyen Dalsüren, “Ziya Gökalp’le Selanik caddelerinin kesiştiği yerdeydim. Yanımda konteynerim ve temizlik malzemelerim vardı. Eylemcilerle polis arasında arbede çıktı. Malzemeler üzerime zimmetli olduğu için hemen kaçamadım. Onları da alıp sakin bir yere geçmek için beklerken Selanik Köprüsü’nün altından, 30 metrelik bir mesafeden gaz bombası üzerime geldi” dedi. Kapsülün yüzüne doğru geldiğini fark ettiğinde, yüzünü çevirdiğini belirten Dalsüren, “Direkt suratımda patlayacaktı. Yüzümü sağa çevirdim ve gözüme geldi” diye konuştu.

Olayın ardından bayıldığını ve kendine geldiğinde hastanede olduğunu dile getiren Dalsüren, “Benim belediye görevlisi olduğum belliydi. Ellerimde eldivenlerim vardı. Gaz bombalarının 45 derece açıyla atıldığı söyleniyor. Ama ben direkt hedef alındım” diye konuştu.

Eylemci olmamasına ve görevi nedeniyle orada bulunmasına karşın gözünü kaybettiğini söyleyen Dalsüren, “CHP’li pek çok vekil ve Çankaya Belediye Baflkanı Bülent Tanık ziyaretime geldi. Ancak devlet yetkililerinden arayan olmadı” dedi.

“Ders çıkarmadılar”

Kendisinin görevdeyken yaralandığına dikkat çeken Dalsüren, “Benim olayımdan ders alınmadı. Benden sonra da pek çok yaralanan kişi oldu. Polisler karşılarındakini ‘insan’ olarak değerlendirseydi hiç kimseye bir şey olmazdı” diye konuştu.

Hakkını aramak için hukukî yollara başvuracağını söyleyen Dalsüren, bağlı olduğu sendika avukatlarının kendisine yardımcı olduğunu kaydetti. Plastik cerrahinin bir ay rapor verdiğini, işe dönüşününse gözüne bağlı olduğunu belirten Dalsüren, “Gözüm için her sabah kontrole gidiyorum. Acımı ağrı kesiciler dindiriyor” diye konuştu.

İklim Öngel
14 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; cumhuriyet.com.tr

    This post is also available in: İngilizce