Radikal: ODTÜ nöbeti sürüyor “Yola doğru büyüyeceğiz”

Eylemciler: Yol bize doğru geldikçe biz buradan yola doğru büyüyeceğiz

odtü ormanı 2

ODTÜ Ormanı’ndan geçirilmesi planlanan Anadolu Bulvarı-Konya Yolu arasındaki bağlantı yolu için ağaçların kesilerek yolun kampüs içerisinden geçmesine tepki gösteren ODTÜ’lülerin yol güzergahında yaptıkları eylem devam ediyor. Direnişlernde vazgeçmeyeceklerini söyleyen eylemciler, “Yol bize doğru geldikçe biz buradan yola doğru büyüyeceğiz” diyor.

Anadolu Bulvarı ile Konya Yolu arasında yapılan ve ODTÜ Ormanı’ndan geçirilmesi planlanan bağlantı yoluna tepki gösteren yaklaşık 100 kişilik bir grup, ODTÜ A4 girişine yakın bir noktada yapılacak yol güzergahına öğle saatlerinde başlayan eylem bugün de devam ediyor. Eyleme dün akşam CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da giderek destek verdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise eylemlerin devam ettiği sırada sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden eylemcilerin resmini paylaşarak, “İşte size kent düşmanı bir avuç militan. Bütün amaçları olay çıkarmak” dedi.

SABAH AZALDI AMA…

150-200 kişi olan eylemciler bu sabah çok az sayıda kalmış. Bunun nedeni ise eylemcilerin çoğunun işlerine, okullarına yada birkaç saat uyumak için evlerine gitmeleri. Eylemciler bu akşam tekrar toplanarak, alanda sabahlayacaklar. Eylemciler, eylem yapılan bölgeyi de bir yaşam alanı haline çevirmeye çalışıyor. Bunun için kuru otları, dikenleri, molozları toplayan eylemciler, alanı ağaçlandırma projesi de yapmak istiyorlar. Alanda bulunan ağaçlara asılan pankartlarda ise, “1 ağaç > 40.000 araç”, “SİT kalkarsa rant çıkar”, “Ankara’nın nefesi kesliyor”, “SİT’i koru”, “Gökçek elini mahallemden çek”, “Kahrolsun bağzı yollar” yazıyor. Eylemcilere yiyecek ve içecek temini ise Gezi Parkı eylemlerinde olduğu gibi. Mahalleliler, eylemcilerin aileleri, ODTÜ öğretim görevlileri ve ODTÜ mezunları eylemcilere yiyecek ve içecek sağlıyor.

‘AĞAÇLARI SAYDIK’

Dün gece eyleme katılan, bu sabah da eylem yerinde olan 100. Yıl Mahalle halkı ve ODTÜ öğrencisi Hadi Sinan İskit, yapılması planlanan yol için kesilecek ağaçları saydıklarını belirtti. Yaklaşık olarak 7 bin 136 ağaç kesileceğini ifade eden İskit, 1 buçuk metrenin altında olan ağaçları saymadıklarını vurguladı. Dün akşam saatlerinde başlayan ‘konaklama’ eylemini anlatan İskit, “Bu yolun mahalleden geçmesi de kabul edilemez bir şeydir. 6 tane Çevik Kuvvet otobüsü, 1 tane TOMA geldi. Biz 150-200 kişiydik. Bize çadırları kurmazsak müdahale etmeyeceklerini söylediler, tehdit ettiler. Biz de ‘Çadır olmasa da gök kubbe yeter. Direnişimize devam ediyoruz’ dedik. Bugün yine toplanacağız” dedi.

RANTIN YOLU

Yapılacak yola ‘Rantın yolu’ dediklerini ifade eden İskit, “Bu yol projesinin inşaatına başlanmadan hemen önce, yolun ucuna Alışveriş Merkezi (AVM) inşaatına başlandı. Bu masum bir yol değil. Buradaki insanların evlerini yıkmaya kadar gidecek, 100. Yıl Mahallesi’ndeki binaların yerine gökdelenler ve rezidanslar dikerek burada yaşayan insanı şehrin ücra köşelerine sürmeye kadar gidecek bir rantlaşmanın parçası bu yol. Bu yol hukusuz. 8 şeritlik bulvar olmaz olsun” diye konuştu. Gezi ruhunu taşıyarak bu eylemi gerçekleştirdiklerinin altını çizen İskit, “Kimsenin kimseden bir çıkar beklentisi yok. Bazı teyzelerimiz ‘Burada çok duramıyoruz’ diyorlar. Evlerinde birşeyler hazırlıyorlar ve onu getiriyorlar buraya. Herkes elinden geldiği şekilde destek veriyor” dedi.

‘BİZİ EZİP GEÇECEKLER’

“Yol bize doğru geldikçe biz buradan yola doğru büyüyeceğiz” diye konuşan İskit, “O yol ya bizi ezip geçecek, ya o ucube viyadükler yıkılacak, yerine eski hali gelecek. Ben bu direnişten tamamen umutluyum. Biz bu yıkımı durdurabiliriz. Biz bu direnişte kararlıyız. Bu yol gitmezse, biz de buradan gitmeyiz” diye konuştu.

Dün akşam eyleme destek veren ve kendisi de ODTÜ mezunu olan CHP Ankara Milletvekili olan Nazlıaka ise şunları söyledi:

“Çevresine, kentine, doğaya, üniversitesine sahip çıkmak isteyen birçok güzel ve duyarlı insan bir aradaydı. Onlara destek olan anneler ve mahhalle halkı da vardı. Normalde öyle bir yolun geçmesinin o civarda oturanların evlerinin değerini artıracak olmasına rağmen, kişiler rant değil samimi duygularla çevrenin korunmasından yana olarak orada yer almıştı. Anneler gündüzelri ağaç sayımı yaptıklarını söylediler. Her dokundukları ağacı da sarıyla işaretlendiriyorlarmış. Ağaçların yer değiştireceğine kimse inanmıyor. Zaten yer değiştirilecek olsa bile ağaçların kaldırılmasına, yol geçmesine yönelik itirazlar var.”

Miray Çimen
26 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;radikal.com.tr