Bianet: CHP’den Başbakan’a Gezi Parkı suç duyurusu

CHP’li Oran, Gezi Parkı’yla ilgili “Ne yaparsanız yapın biz kararı verdik” diyen Başbakan hakkında “kanunsuz emir, imar kirliliğine neden olma, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” gibi suçlardan suç duyurusunda bulundu.

umut-oran

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Çağlayan Adliyesine giderek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, Taksim Gezi Parkı ile ilgili söz ve talimatları nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Oran, Erdoğan hakkında, “Görevde yetkiyi kötüye kullanma, kanunsuz emir, imar kirliliğine neden olma, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs, kanunlara uymamaya tahrik” suçlarından işlem yapılması için fezleke hazırlanmasını talep etti.

“Erdoğan halkın iradesini hiçe saydı”

Oran, suç duyurusu dilekçesinde Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilerek bu alanda bir AVM’nin yapılması çerçevesinde yaşanan hukuk dışı sürece, giderek yeni hukuksuzluklar ve suç unsurları eklendiğini belirtirken, Başbakan’ın İstanbul’a yapılacak 3.köprünün temel atma töreninde yaptığı şu konuşmayı hatırlattı:

“İşte birileri geliyor. Taksim Meydanı’nda yok gezi parkı şöyle olmuş, böyle oldu, orda gelip gösteri yapacaklar şudur budur vs. Ne yaparsanız yapın biz kararı verdik verdiğimiz gibi bunu işleyeceğiz”.

Oran, bu sözlerle Başbakan’ın halkın iradesini hiçe saydığını ifade etti. “Hiçbir hukuk makamı, yasal mevzuat ve otorite tanımadığını ifade eden, tek otoritenin kendileri olduğunu ima dahi etmeden açıkça beyan eden bu sözlerin” suç unsuru taşıdığını belirtti.

“Yargıya müdahale ediyor”

Oran, Gezi Parkı yıkımıyla ilgili devam eden hukuki süreçleri, bilirkişi raporlarını hatırlattı:

* Gezi Parkı’nın yıkılarak yerine Alışveriş Merkezi yapılmasının zeminini hazırlayan  17.01.2012 tarihli 1 / 5000 ve 1 / 1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı tadilatlarına (yani zaman içinde plan üzerinde yapılan değişiklikler hakkında) Şehir Plancıları, Peyzaj Mimarları ve Mimarlar Odası’nın açtığı dava İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nde devam ediyor.

* Park üzerinde Topçu Kışlası adı altında yapılması planlanan bina ile ilgili olarak Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği tarafından ve yürütmeyi durdurma talepli olarak İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin 2013/956 E. sayılı dosyası yanında başka sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar tarafından da açılmış davalar ve incelemeler sürüyor.

* İstanbul 1.İdare Mahkemesi’nin yargılaması sırasında mahkemece belirlenen üç kişilik bilirkişi heyeti yerinde keşif ve inceleme sonucunda, plan tadilatlarının şehircilik, planlama ve koruma ilkelerine aykırı olduğu kanaatine varıldı. Plan tadilatında “çevre, kültürel ve doğal miras, sosyal kültürel ve ekonomik yapı, ulaşım, dolaşım sistemi açısından uygun olmadığı, yeşil alanların ne şekilde etkileneceğinin belirsiz olduğu” belirtildi.

Oran yargılama sürecinde, söz konusu plan tadilatlarının yasaya aykırılık teşkil ettiği ve iptalinin gündeme geleceği yüksek ihtimal dahilindeyken, Başbakan’ın yargı sonucunu beklemeden “Ne yaparsanız yapın biz kararı verdik” demesinin Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs suçunu oluşturduğunu söyledi. (ÇT)

Çiçek Tahaoğlu
31 Mayıs 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org