Radikal: Ertuğrul Kürkçü “İnsanlar Sırrı’nın hesabını sormak için bir işaretimizi bekliyor”

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in Gezi Parkı’nda polis şiddetine hedef olması TBMM Genel Kurulu’nu da hareketlendirdi.

ertugrul-kurkcu

Gezi Parkı’nın yıkılarak yerine alışveriş merkezi inşa edilmesine engel olmak isteyen aktivistlere gün boyu süren polis müdahalesi, TBMM’de de tartışmalara neden oldu.

CHP ’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmeler devam ederken, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Topçu Kışlası’nın yapılması 31 Mart vakası ile bir hesaplaşmadır. Üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adı verilmesi Alevi katliamlarının ve hilafetin anısını canlandırmaktır” dedi. Sözlerine itiraz eden AK Partililerin, “Hizmet ediyoruz” diye çıkışmaları üzerine ise Kürkçü, “Hizmetiniz batsın. Şiddetten başka bir şey bildiğin yok. Kafanın içi bomboş” diye konuştu. Gezi Parkı’nda BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e yönelik polis şiddetini hatırlatan Kürkçü, “İnsanlar Sırrı Süreyya’nın hesabını soralım diye bir işaretimizi bekliyorlar. Ama biz yine de sağduyulu olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Önder’e yapılanları asla affetmeyeceklerini ifade eden Kürkçü, “Bunun hesabını sormazsak namerdiz” diye konuştu.

Kürkçü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kentin, Türkiye’nin sahibi sizler değilsiniz. Eğer Müslümansanız bilirsiniz ki mülkün sahibi Allah’tır.”

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, BDP’li Ertuğrul Kürkçü’nün sözlerine tepki gösterdi.

Kürçü’ye yanıt vermek için kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da, “Bunun hesabını sandıkta görürüz, burası yeri değil” dedi.

31 Mayıs 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr