Bianet: Biber gazından korunmak için

Occupy Taksim Hareketi, polisin sıklıkla kullandığı biber gazından korunmak için rehber hazırladı. Rehbere göre, korunmanın püf noktası yarısı antiasit (sıvı mide ilaçları) yarısı su doldurulan sprey şişesi.

bibergazina-karsi

Son zamanlarda hemen herkesin maruz kalmaya başladığı biber gazından korunmak için “Occupy Taksim” (Taksim’i İşgal Et) hareketi bir rehber hazırladı.

Rehberde barışçıl protestoların ciddiye alınma ve ses duyurma için en iyi yol olduğu belirtilirken, şiddet uygulanmaması tavsiyesinde de bulunuluyor.

Wallstreet’i İşgal Et Hareketi ile dayanışmayla oluşturulan rehberde biber gazı kullanılması durumunda atmanız gereken adımlar şöyle sıralanıyor:

* Uygun ebatta bir sprey şişesini iyice yıkayın.

* Şişenin yarısını antiasit (sıvı rennie veya sıvı talcid) ile yarısını da su ile doldurun.

* Biber gazına maruz kaldığınızda spreyi gözünüze ve ağzınıza sıkın, yutun.

* Sıvı antiasit ve su yöntemini kendinize uyguladıktan sonra diğer insanlara da yardım edin.

* Eğer göz koruyucu ya da maske kullanıyorsanız gaz kapsülünü tekmeleyerek kalabalıktan uzaklaştırın. Yapabilirseniz kapsülü kanalizasyon deliğine iterek ya da suya daldırarak etkisini en aza indirebilirsiniz.

* Biber gazı gözdeki korneal sinirleri uyararak gözyaşına, acıya ve hatta körlüğe yol açabilir. Biber gazı göz, burun, ağız ve akciğerlerdeki mukus zarlarını rahatsız ederek, ağlama, hapşırma, öksürme, solunum zorluğu, gözde yanma ve geçici körlüğe yol açar. (EKN)

- Rehberi tam boy görmek için tıklayınız.

30 Mayıs 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org