Sendika.org: Çekmeköy halkı direnen basınla buluştu

Çekmeköy halkı halkın sansürsüz haber alma hakkını savunan halkın medyasıyla buluşup Haziran İsyanı’nı konuştu. Gezi sürecinin fotoğrafını ve halkın sesini sansürsüzce duyuran halkın medyası halktan gelen soruları da cevapladı.

cekmekoy

Sansüre, baskıya ve şiddete karşı halkın medyası

Forumda, Çapul TV’den Tuba Güneş, soL gazetesinden Emre Deveci, Evrensel gazetesinden Gökhan Durmuş ve Aydınlık gazetesinden Osman Erbil’in konuşmacı oldu.

Çapul TV’den Tuba Güneş, halkın doğru haber alma hakkını sağlamak için halkın medyasını oluşturduklarını anlatarak, Sendika.Org’un Tekel direnişi sırasında da Sendika TV deneyimi olduğunu ve Çapul TV ihtiyacını hızla görebildiklerini söyledi.

Evrensel Gazetesi’nden Gökhan Durmuş da Türkiye’e halkın ilk kez doğru haber almak için sansürcü televizyonların önünde eylem yaptığını anlatarak “Halk kimin kime hizmet ettiğini gördü” dedi.  Durmuş, işten atılan ve polis şiddeti nedeniyle yaralanan gazetecilere de dikkat çekti.

soL gazetesinden Emre Deveci, gazetenin ilk manşeti “Kaybedenler kulübü toplandı” ifadesini hatırlattı. Deveci, “31 Mayıs halk ve medya için bir milat olmuştur. Halk kendi haber ağlarını oluşturdu. Biz Gezi sürecinden önce de AKP’nin gücünün sınırlarına geldiğini, sıkıştığını, halka giydirmek istediği bu deli gömleğini halkın giymeyeceğini söylemiştik” dedi.

Aydınlık gazetesinden Osman Erbil, medyanın amiral gazetelerinin şimdiye kadar AKP’nin sözcülüğünü yaptığını ama AKP’nin artık onların en ufak muhalefetine bile tahammül edemediğini ifade etti.

Daha sonra soru-cevap bölümüne geçildi. Gazeteciler, Çekmeköylüler’in sorularını yanıtladı ve forumdan halkın kendi medyasını büyütmesi ve onunla dayanışma içinde olması gerektiği sonucu çıkarıldı.

24 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org