Taraf: Berkin sadece gözlerini açabiliyor

Gezi Eylemleri sırasında başından vurulan ve 71 gündür yoğun bakımda tutulan Berkin Elvan’ın taburcu edileceği iddiaları üzerine Türk Tabipler Birliği Eski Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy, hastanede ziyarette bulundu.

BerkinElvan

Gezi Eylemleri sırasında başından vurulan ve 71 gündür yoğun bakımda tutulan Berkin Elvan’ın taburcu edileceği iddiaları üzerine Türk Tabipler Birliği Eski Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy, hastanede ziyarette bulundu. Gürsoy, Taraf’a yaptığı açıklamada “Berkin taburcu edilemez. Solunum cihazına bağlı yaşıyor. Sadece gözlerini açabiliyor” dedi.

Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı’nda, bakkala ekmek almaya giderken polisin yakın mesafeden attığı gaz fişeği ile vurulan 14 yaşındaki Berkin Elvan, 71 gündür Okmeydanı Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi görüyor. Solunum cihazına bağlı yaşayan Berkin’in “yapacak bir şeyimiz kalmadı” gerekçesiyle doktorlar tarafından hastaneden çıkarılacağı iddiaları büyük tepki topladı. Hastane yönetimi iddiaları yalanlarken Türk Tabipler Birliği eski Başkanı Gencay Gürsoy, Milletvekili Sebahat Tuncel ile beraber Berkin’i ziyarete gitti. Gürsoy, Berkin’in nörolojik muayenesini yaptı ve sağlık durumu hakkında Taraf’a açıklama yaptı. Gürsoy, Berkin’in solunum cihazına bağlı olduğu için hastaneden çıkarılamayacağını belirterek “Berkin’in ameliyatını yapan hekim arkadaşla da görüştük. Ayrıca nörolojik muayenesini yaptık, uyanıklık durumunu kontrol ettik. Bu gün süren tedavi sürecini tartıştık.

TEDAVİSİ UZUN SÜREBİLİR

Hastanın uzun süreli bir fizik tedavi ve rehabilitasyon yardımına ihtiyacı var. Şu durumda hastane dışında bakımı mümkün değil. Solunum aletine bağlı olmadan normalleşme aşamasına gelince ancak bir rehabilitasyon ve fizik tedavi hastanesine yatırılmalıdır.

Şu anda Berkin’in gözleri açık ama konuşma kontağı kurulamıyor, ağrılı uyarılara cevap veremiyor. Ziyaret sırasında Berkin’in dayısıyla konuştum. Hastanenin daha önce gündeminde Berkin’i çıkartmak varmış. ‘Hastayı nasıl bakılacağını aileden birlerine öğretelim’ denmiş. Ama iş basına yansıyınca yönetim kalabilir demiş.

Billur Özgül
25 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; taraf.com.tr