Evrensel: Hemşireye işkence iddiası Mecliste

Tüzel verdiği soru önergesinde hemşire Kangal’ın cezaevinde maruz kaldığı muamelelerin ve yapılan işkencelerin yaşam hakkını ihlal ettiğini belirtti.

leventtuzel

Gezi direnişi nedeniyle gözaltına alınıp tutuklanan Hemşire Hazal Kangal’a yapılan işkence ve kötü muamele Meclis gündemine taşındı. İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, gazetemizde duyurulan haber üzerine İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması talebiyle Mecliste soru önergesi verdi.

YAŞAM HAKKI İHLALİ DEĞİL Mİ?

Tüzel, önergede “Hemşire Kangal’ın gözaltı ve tutuklu kaldığı süre içerisinde maruz kaldığı insan onurunu örseleyen, işkence ve kötü muamelede bulunanlar hakkında ne işlem yapılmıştır?” diye sordu. İçişleri Bakanına “Şeker hastası olduğunu belirttiği halde, kendisine şeker içeren yiyecekler verilmesi, kasten bir insanın sağlıklı yaşam hakkını ihlal değil midir?  Bu fiilin müeyyidesi nedir?” sorusunu yönelten Tüzel, bu yiyecekleri yemeyen Kangal’a açlık grevi yaptığına dair belge imzalatılmak istenmesini de “Açlık grevi yaptığını iddia ederek, örgüt üyesi olduğu mu kanıtlanmak istenmiştir?” diye yorumladı.

İŞKENCE SUÇUDUR

112 Acil Servis kıyafetiyle gözaltına alınmasına rağmen Kangal’ın cezaevinde ‘resmi bir kuruma, resmi bir üniformayla giremeyeceği’ iddiasıyla hücreye çıplak sokulduğunu hatırlatan Tüzel, böyle bir uygulamanın yasal dayanağı varsa açıklanmasını istedi. Tüzel, “Hemşire Hazal Kangal’ın 15 gardiyanın gözleri önünde iç çamaşırlarını çıkarmasının istenmesi ve cezaevi hücresine çıplak sokulması, 20 gün hücrede kalması işkence suçudur. Bu insanlık dışı muamelede bulunanlar kimlerdir ve haklarında ne işlem yapılmıştır?” diye sordu. Sağlık meslek yüksekokulundan mezun olan Hazal Kangal’ın lisans tamamlamak için girmek istediği Dikey Geçiş Sınavı’na kendisinden kaynaklanmayan 2 dakikalık gecikme nedeniyle alınmamasının eğitim hakkı ihlali olduğuna dikkat  çeken Tüzel, bu ihlalde sorumluluğu olanlar hakkında işlem yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi istedi. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

Hazal Kangal, 18 Haziran günü 112 Acil servisinde nöbeti sırasında gözaltına alınmış, Acil yardım önlüğüyle gözaltına alınması objektiflere yansımıştı. Şeker hastası olduğu bilinmesine rağmen gözaltında yalnızca şekerli yiyecekler verilen Kangal, “Ben bunları yiyemem” deyince polisler, açlık grevi yaptığını beyan eden belge imzalamasını istemişti. Cezaevinde de kötü muamele devam etmiş, 20 gün boyunca tecritte tutulan Kangal, kaba dayak, çıplak arama baskısı ve hakaretlere maruz kalmıştı. Kangal’ın Dikey Geçiş Sınavı’na girmesi de cezaevi yönetimi ve polislerce engellenmişti.

23 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net