Etha: Haliçport tarihi yok ediyor

Haliçport ile 558 yıllık tarihin, kültürün yok olacağını belirten Haliç Dayanışması, Camialtı Tersanesi önünde basın açıklaması yaparak ranta karşı çıktı.

halicdayanisma

Kamuoyunda Haliçport olarak bilinen Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi’yle, Tersane-i Amire’nin kalan son tarihi eserleri de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. 558 yıllık tarihin ve kültürün yok edilmesine karşı çıkan Haliç Dayanışması, Camialtı Tersanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Eylemde “Siz sata sata bitiremediniz, biz direne direne geri alacağız”, “Kasımpaşalıyız, tersaneliyiz, tersanenin değerini sizden iyi biliriz”, “Tarihimizi, mahallelerimizi, tersanemizi sattırmayız”, “Tersanemize dokunma”, “Her yer Haliç her yer direniş” dövizleri taşındı.

Gemi Mühendisleri Odası eski Başkanı Tansel Timur, Haliçport projesiyle, Haliç kıyısında el değmemiş olarak kalan tek arazi parçasının da kamu alanı olmaktan çıkarılacağını belirtti. Okmeydanı ve Kasımpaşa’da büyük çapta rantın döndüğünü ifade eden Timur, Tersane-i Amire’nin günümüze ulaşmış parçaları olan Haliç, Camialtı ve Taşkızak Tersaneleri ile tersane alanında bulunan ve koruma altındaki sayısız tarihi-kültürel değerin yok olacağını söyledi.

Timur, ülkesine, kentine, mahallesine, doğaya ve çevreye sahip çıkan; tarihi-kültürel mirasın korunması ve geleceğe taşınması konusunda benzer ya da aynı duyarlıkları taşıyan tüm kişi, kurum, kuruluş, sendika, meslek örgütü ve siyasi partileri dayanışmaya çağırdı.

23 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.etha.com.tr