Cumhuriyet: O vali hala görevde!

Gezi Parkı eylemleri sırasında uğradığı saldırı sonucunda 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü görüntüler ortaya çıktı. Hâlâ görevde olan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın görüntülerle ilgili ne diyeceği merak konusu…

gungor-azim-tuna

Gezi eylemine katılan Ali İsmail Korkmaz’ın acımasızca dövüldüğünü gösteren yeni görüntüler çıktı. Görüntülerde Ali’ye vuranlar aralarında polislerin de olduğu bir grup sivil… Oysa Eskişehir Valisi ”Arkadaşları dövüp suçu polisin üzerine atmak istemiş olabilirler” demiş ve çok tepki çekmişti. Bu görüntülere Vali’nin istifa edip etmeyeceği merak konusu oldu.

Korkmaz, 2 Haziran gecesi Eskişehir’de bir grubun saldırısına uğradı. 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz’da hayatını kaybetti. Dövüldüğü sokaktaki kamera kayıtlarında, Ali İsmail’in dövüldüğü anlar silinmişti.

Kamuoyu, haftalarca bu görüntülerin akıbetini tartıştı. Kayıtların silindiği adres olarak gözler Emniyet’e çevrildi. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamaları ise vicdanları sızlattı:“Kendi arkadaşlarına bile zarar verip ‘polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışıyorlar.” Jandarma Kriminal Dairesi, kayıtları incelemeye aldı. Ali İsmail’in linç görüntüleri kurtarıldı ve dehşet saniyeleri tüm çıplaklığıyla dün ortaya çıktı. Ali İsmail’in katilleri, aralarında polisin de bulunduğu bir grup sivildi.

Görüntüler ortaya çıktı

Yunus Emre Caddesi’ndeki polis müdahalesinden kaçan Ali İsmail Kormaz koşarak Sanayi Sokak’a giriyor. Sokakta bekleyen fırın sahibi ve arkadaşları Ali’yi tekmelerle durdurup dövmeye başlıyor.

Ali, aldığı ağır darbelerin etkisiyle yerinden kalkamıyor. Ali İsmail’in döven saldırganlar bir süre Ali İsmail’in etrafında bekleyip sağa sola bakınıyor. Kısa bir süre sonra sivil şahısların kime baktığı anlaşılıyor. Karanlık sokaktan elinde sopa olan sivil polis Mevlüt Saldoğan geliyor ve doğrudan Ali İsmail’e yöneliyor.

Polis 3 kez Ali İsmail’in kafasını tekmeliyor. İşte bu anı güvenlik kamerası saniye saniye kaydediyor. Yerde savunması bir şekilde bekleyen Ali İsmail Korkmaz Polis Mevlüt Saldoğan’ın öldücü tekmelerine maruz kalıyor.

Ali İsmail Korkmaz can havliyle yerden kalkıyor ve koşarak olay yerinden ayrılıyor.

Katil zanlısı polis daha sonra sokak lambasının aydınlattığı noktaya gittiğinde elindeki sopa da güvenlik kamerasına böyle takılıyor.

Ara sokaktan çıkan bir sivilde elindeki odunla ekmek fırınına giriyor. Öte yandan, katil polisin avukatları, akıllara durgunluk veren bir savunma yaptı.

Avukatlar Yahya Ünaldı ve Hasan Kanatlı, katil zanlısı polis Saldoğan’ı “Müvekkilim şahsı defetmek maksatıyla tekme atmıştır” sözleriyle savundu.

Katil zanlısı polis ise yaptığı savunmada “Zaten ayağım ağrıyordu o yüzden şiddetli tekme atmadım” dedi.

22 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; cumhuriyet.com.tr