Cumhuriyet: CHP’li başkana Gezi soruşturması

CHP Balıkesir İl Başkanı Muzaffer Mavuk, GeziParkı eylemleri soruşturması kapsamında adliyeye çağrılığı öğrenildi. Balıkesir’de geçen 1 Haziran’da, İstanbul Gezi Parkı eylemlerine destek vermek üzere düzenlenen protestoya katıldığı polis tarafından tespit edilen CHP Balıkesir İl Başkanı Muzaffer Mavuk, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla ifadeye çağrıldı. CHP Merkez İlçe Başkanı Yaşar Evci ve partililerle adliyeye giden Mavuk, savcı ile görüşmesi ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Evrakların çok fazla olduğunu bu nedenle ifade vermediğini belirten Mavuk, mesleğinin avukatlık olduğunu hatırlatıp, suçlamaları inceleyip yazılı olarak beyanda bulunmak için süre istediğini dile getirdi.

chp

Daha önce il başkan yardımcısı ve il gençlik kolları başkanının da aralarında bulunduğu 100′den fazla kişinin ifade vermek için çağrıldığını belirten Mavuk, yaptıkları eylemlerin yasaya aykırı olmadığını savundu. 4 eylemle ilgili ifadesine başvurulduğunu kaydeden Mavuk, “Balıkesir’de Gezi sürecinde gerçekleşen tüm eylemlere katıldım. Ama şu an için sadece 4 eylem için ifadem alınacak. Biz o süreçte anayasal hakkımızı kullandık. Anayasal demokratik hakkımızı kullanırken de toplantı ve gösteri yasasına aykırı davranmadık. Hepsi de polisin ve emniyetin izniyle yapıldı. Hepsinin izni vardı” diye konuştu.

SUÇLAMALAR ÜZDÜ

Suçlamalardan dolayı üzüldüğünü anlatan Mavuk, şöyle konuştu:
“Polis fezlekesini hazırlarken, İstanbul’daki parkın çok güzel olacağını, bunun çarpıtıldığını, bunun yanlış anlaşıldığını ve milletin tahrik edilerek olaylar gerçekleştirildiğini yazmış. Fezlekede Gezi eylemleri, Türkiye ‘de bir diktatör devlet olduğu kanısını yaratmaya çalışmak, polisin aşırı şiddet kullandığını dünyaya ispat etmek için, Türkiye’yi dünyaya kötü göstermek için yapılmış eylemler olarak açıklanmış. Usulsüz bir eylem varsa, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa aykırılık varsa bunu alır ve bunu işlersin. Onu işlemeden önce yani ifade almadan önce bizi suçluyor. Yani “Böyle bir güzellik vardı ama siz onu yoketmek için eylem yaptınız’ deniyor. Bunu kabul etmek mümkün değildir” dedi.

22 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; cumhuriyet.com.tr