Bianet: En çevreci park için güzellik yarışması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ile 150 park yapılması için belediyelere yönelik Park Güzellik Yarışması düzenleneceğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ile 150 park inşa edileceğini açıkladı.  Belediyelere yönelik düzenlenecek “en güzel park proje yarışması”nı kazanan projelerin masrafları Bakanlık tarafından karşılanacak.

Bakanlık açıklamasında “150 en çevreci park” ve “Park Güzellik Yarışmasını Kazanan Belediyeye Bakanlıktan Destek” ifadeleri kullanıldı.

park-guzellik-yarismasi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, gelişen dünya ile birlikte artık şehirlerde çevre bilincinin öne çıktığını söylerken, şöyle konuştu:

“Öyle belediyelerimiz var ki, inanın tek başına 300 park yapıyor. Şimdi biz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak belediyelere bir yarışma açacağız. Türkiye genelinde belediyelerden park projesi isteyeceğiz. 81 vilayette seçilecek olan 150 parkın parasını biz Bakanlık olarak karşılayacağız. Çocukların oynayabildiği, gençlerin eğlenebildiği, yaşlıların dinlenebildiği, oturup komşuluk ilişkilerinin arttığı örnek parklar olmalı. Bu parkları yapan belediyelere çok ciddi destek vereceğiz. Yine kentsel dönüşümde de mutlaka yeşil alanları artırıyoruz. Otoparklar, ulaşımlar, yeşil alanlar, sosyal tesisleri olmadan avam projeleri onaylamadan adım attırmıyoruz  Ferdi olanlar hariç, onlara belediyeler müsaade ediyor. 10 dönümden büyük riskli alanların mutlaka bize avam projeleri geliyor. Bakıyoruz sosyal donatısı, yeşil alanı var mı? Yoğunluğu ne durumdadır? Uygun olanları onaylıyoruz o zaman projelere ruhsat alabiliyorlar”. (ÇT)

20 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org