Başka Haber: Memet Ali Alabora’ya destek için 100 binden fazla imza toplandı

Gezi Parkı Direnişi’ne verdiği destek ve hükümete yönelik eleştirel açıklamaları nedeniyle hedef gösterilen ünlü tiyatro sanatçısı Memet Ali Alabora’ya destek için 100 binden fazla imza toplandı.

mehmet-ali-alabora

İmza kampanyası kapsamında yapılan açıklamaya binlerce yurttaş, “Demokrasi ülküsüne sahip çıkan hiçbir ülkenin tanık olmadığı bu orantısız düşmanlığı reddediyoruz” diyerek destek verdi.

Tiyatro sanatçısı Alabora’ya destek için başlatılan imza kampanyasında kısa sürede 102 bin 476* imza toplandı.

150 bin imza toplanmasının hedeflendiği kampanya kapsamında, başta Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Yeni Şafak ve  Yeni Akit gazetelerinin hedef gösteren sözleri ve haberleri eleştirildi.

Kampanya için yapılan açıklamadan bir bölüm şöyle:

“Bir sanatçının böylesi bir şekilde hedef gösterildiği tarihte görülmemiştir.

Demokrasi ülküsüne sahip çıkan hiçbir ülkenin tanık olmadığı bu orantısız düşmanlığı reddediyoruz.

Tüm insanların kendini ifade etme, istediği gibi yaratma, oynama, yazma, görüşünü yaratısına yansıtma hakkı vardır. Buradan bir suç çıkarma gayreti, hepimizin hayatına dolaysız bir saldırıdır. Bir ‘tweet’ ile insanları ayaklandırmak, bir tiyatro oyunu ile darbe provası yapmak, faiz lobisi ile Mısır’da buluşmak gibi temalar ancak komedinin alanında kendine yer bulur; ne siyasetin ne de hukukun.

Gezi Parkı’nda ne olduğunu bir türlü anlamak istemeyen bu anlayışın, -ki gerçeği görmemek adına harcanan trajikomik bir çabadır bu -, Memet Ali Alabora’ya yönelik saçtığı bu nefret yüklü söylem son derece tehlikeli boyutlara gelmiş, onu ‘sivil ölüme’ mahkum etme çabaları hızlandırılmıştır.

Bu linç projesini, bu sindirme çabasını sürdüren sorumlulara sesleniyoruz: Yeter artık. Suç işliyorsunuz..

Hukukçulara, medyaya, köşe yazarlarına sesleniyoruz: Bu suça, bu lince lütfen sessiz kalmayın..

Memet Ali’nin kimliğinde hepimizi hedef alan bu ‘Nefret’ diline karşı bir araya gelelim ve karşısında duralım;

Memet Ali neyse, biz de oyuz..”

Kampanyaya katılmak için ilgili link şöyle:

http://www.change.org/tr/kampanyalar/kamuoyuna-memet-ali-alabora-ya-y%C3%B6nelik-s%C3%BCrd%C3%BCr%C3%BClen-bu-lin%C3%A7-kampanyas%C4%B1-sona-ermeli-3

* 21 Ağustos 12.23 itibariyle

21 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; baskahaber.org