Etha: Mimarlar AOÇ’deki çalışmaları inceledi

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, Atatürk Orman Çiftliği’nde incelemelerde bulundu. Yöneticiler, AKP ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin rant planlarına tepki gösterdi, çevrenin katledildiğine dikkat çekti.

aoc

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri Atatürk Orman Çiftliği arazisi’nde hükümet ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan talanı basın mensupları ile yerinde tespit etti.

Basın mensupları ile alanı dolaşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan tespit sırasında Bira Fabrikası lojmanlarının yıkımına tanıklık etti.

‘AOÇ’NİN KALBİNE SAPLANAN BİR HANÇER’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Temapark yapılacak alanın önünde şunları söyledi: “Burada Büyükşehir Belediye Başkanı, dinozorların olduğu vahşetin krallığı adıyla bir tema park yapacak, oldukça sanal elemanlarla ticari bir alan yapacak anlamına geliyor. Ankara’nın kalbi AOÇ ‘de yapılacak bir park değildi bu, buna değmezdi. Atatürk Orman Çiftliği’nin tam ortasından, geçen Aksaray diye nitelendirdiğimiz, Başbakanlık binasına bağlanan yolu görebiliyoruz, AOÇ’nin tam ortasından geçen altı şeritli bir yol. AOÇ’nin kalbine saplanmış bir hançer gibi AOÇ’yi tam ortadan ikiye bölüyor. Yine ikinci hançer gibi Etimesgut’tan kent merkezine bağlanan sekiz şeritli yol var. Bu da AOÇ’ye ikinci hançerdir. Sadece Başbakanlık Hizmet Binası değil çeperindeki ağaçlar kesildi. Çevresindeki yolları düşündüğümüzde de binlerce ağacın kesileceğini daha önce söylemiştik, bizim için sürpriz değil ama içler acısı bir durum. Gece yarısı operasyonlarıyla da ağaç kestiklerini duyuyoruz. Kaçak göçek yaptıkları için bundan da utandıklarını düşünüyorum. Kentsel dönüşüm alanı ilan ettiler, inşaatlara başladılar bir taraftan hukuku süreç devam ediyor, bu nedenle utandıklarını düşünüyorum.”

‘FANTAZİDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL’

Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, dünyanın bir çok yerinde hayvanat bahçelerinin kapatıldığını hatırlattı. Candan, “Melih Gökçek Belediye meclis üyelerine tema parkı tanıttı, Dünyanın en büyük hayvanat bahçesini yaptığını söyledi. Bu AOÇ’ye yapılmış en büyük katliamdır” dedi.

Planlı yapılan ölçeklerde, kent merkezi içerisinde kalmış değerli arazilerin kentin yeşil alanları olması geretiğini belirten Candan, “Tema park projesi ile AOÇ, ticari restaurant, cafeleri ve eğlence alanı ile paranız yoksa içeri giremeyeceğiniz bir yer olacak. Bu da AOÇ’nin kuruluş ilkelerine tamamen aykırı. Hesapsız, işini bilmez, seçim yatırımı diye göze görünmeye çalışan bir Belediye Başkanı’nın fantezilerinden başka bir şey değil. Gezi sürecinden sonra intikamlarını AOÇ’den alıyorlar. Ama biz biliyoruz ki doğa kendi intikamını her zaman alıyor ve kimsenin yanına bırakmıyor” şeklinde konuştu.

Oda yöneticileri Temaparkın ardından, AOÇ’den geçen Başbakanlık binasına giden yol üzerinde mola verdi.

Yapılanın vicdansızlık olarak tanımlayan Candan, “Buraya yapılanlara karar verenler, torunlarının geleceğini bağlayacak bir sürece imza atıyorlar. Ağaçları kesmediklerini, diktiklerini söylüyorlar, Melih Gökçek’in diktiği ağaçlar bir metre boyundaki fidanlardır. Ama köklü, asırlık ağaçları kestiler” dedi.

Yine AOÇ içerisinde yer alan, milletvekilleri arasında da tartışmalara neden olan TBMM Kongre Merkezi yapılacak olan alanı da yerinde inceleyen oda yöneticileri, inceleme sırasında AOÇ alanındaki lojmanların yıkılışına tanıklık etti. “Tescilli olsaydı yıkılmazdı” yorumunu yapan yöneticiler, Koruma Kurulu’nun yapıların bir kısmı için tescil kararı aldığını, bir kısmı içinse kuruldan tescil kararı çıkmadığını hatırlattı. Candan, “Koruma kurulu siyasi karar veriyor. Kongre mekanının yapılacağı alana denk gelen yapıları tescil etmiyor. Davamız, devam ederken yapılar yıkılıyor” şeklinde konuştu.

KARAR ODTÜ’LÜ ÖĞRENCİLERİN

ODTÜ’de de inceleme yapan Ali Hakkan, buraya yapılacak yolun işlevini yerine getiremeyeceğini kaydetti.

Melih Gökçek’in, binlerce ağacı kesmeyi planladığını bildiren Hakkan, “ODTÜ, bugün üzerindeki baskılarla, yola izin vermiş olabilir. Ki araştırma fonlarının kesildiğini biliyoruz. Mimarlar Odası bu mücadelenin bir parçası olacak. Bir gecede ağaçları kesen anlayış, bir gecede binaları yıkan anlayış, yol dışında da etrafında başka yapılar yapması muhtemeldir. ODTÜ öğrencileri karar verecektir yolun yapılıp yapılmayacağına diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

21 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr