Bianet: Erdoğan’a Mısır, ABD, İsrail’den tepki

Erdoğan’ın Mısır’da darbenin arkasında İsrail olduğu iddiasını ABD, “Saldırgan, delilsiz, yanlış” diye değerlendirirken, Mısır “Batı ajanından ders almaya ihtiyacımız yok” dedi. İsrail ise “saçmalık” olarak yorumladı.

rte

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada “Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var” demesine Mısır, İsrail ve ABD’den tepki geldi.

Al Arabiya’nın haberine göre Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili olarak, “Mısır’ın vatanseverlik konusunda bir batı ajanından ders alma ihtiyacı yok” dedi.

Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre ise ABD Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamaları şiddetle kınıyoruz. İsrail’in herhangi bir şekilde Mısır’da olan olaylardan sorumlu olabileceğini ima etmek saldırgan, doğrulanmamış ve yanlış bir açıklama. Bu tür açıklamalar bizi yalnızca  bölgedeki ülkelerin ve dünyanın pek çok yanındaki lider ülkelerin Mısır’daki değişken ve tehlikeli durum hakkında yapıcı diyalog içinde bulunmasına yönelik acil ihtiyaçtan uzaklaştırır.”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ismi açıklanmayan bir danışmanı ise Reuters’a yaptığı açıklamada Erdoğan’ın sözleri için “saçmalık” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın “Darbenin arkasında İsrail var” sözlerine delil olarak öne sürdüğü 2 Haziran 2011 tarihli bir panelde, Fransalı düşünür Bernard Henri-Levy’nin konuşmasını baş hareketleriyle onayladığı ileri sürülen İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni’nin bir sözcüsü, “İsrail ve Livni ile Mısır’ın içişleri arasında bir bağ kurma yolundaki her çaba temelsizdir” dedi.

Levy o konuşmasında, Müslüman Kardeşler’in seçimleri kazanması durumunda “Demokrasi bunu istiyor diyemem, bırakalım seçim süreci işlesin diyemem” yorumunu yapıyordu. Levy, Mısır’daki seçimleri Müslüman Kardeşler’in kazanması durumunda tutumunun nasıl olacağı sorusuna “Bu durumda orduyu göreve çağırırım” diye yanıt veriyordu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor ise Erdoğan’ın iddiasına ilişkin Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, “Bu üzerine yorum yapmaya değmeyecek o açıklamalardan biri” demişti. (EKN)

21 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org