Radikal: Egemen Bağış’tan Olimpiyat yorumu “CHP gibi ‘Gezizekalı’lara rağmen…”

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’tan olimpiyat yorumu: CHP ve onun gibi ‘gezizekalı’ bazı çevrelerin bütün çarpıtma çabalarına rağmen İstanbul’da yapılacak.

egemen bağış

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İsveç’in Ankara Büyükelçisi Hakan Akesson’un veda ziyaretinde bulunduğu Bakan Bağış, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bağış’a, 2020 yılında olimpiyatları düzenlemek için aday olan İstanbul’a bu organizasyonun verilmemesi durumunda sorumlusunun Gezi Parkı eylemcileri olacağı yönündeki sözlerinin CHP tarafından eleştirilmesi soruldu. Bugüne kadar olimpiyatların İstanbul’da gerçekleşmemiş olmasının İstanbul’un değil olimpiyatların kaybı olduğuna işaret eden Bağış, “Olimpiyatların sembolü olan iç içe geçmiş beş halka dünyanın beş kıtasını temsil ediyor” dedi.

Bağış, şöyle devam etti: “Ama olimpiyatlar bugüne kadar hiçbir zaman iki kıta üzerine kurulu olan tek dünya şehrinde gerçekleşmedi. Dünyada içinden nehir geçen çok şehir vardır ama içinden deniz geçen tek şehir olan İstanbul’da gerçekleşmedi. Olimpiyatlar birçok ülkenin başkentinde hatta imparatorluğun başkentinde gerçekleşmiştir ama üç farklı imparatorluğa başkentlik yapmış Avrupa’nın kültürünü şekillendiren Roma İmparatorluğu’nun da Bizans İmparatorluğu’nun da başkenti olduktan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olabilmiş İstanbul’da, hele hele 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olduktan sonra 2012 yılında Avrupa Spor Başkenti olan İstanbul’da gerçekleşmemiş olması olimpiyatların eksikliğidir.”

“GEZİZEKALI ÇEVRELERE RAĞMEN…”

Olimpiyatların İstanbul’da düzenleneceğine inandıklarını ifade eden Bağış, şunları kaydetti: “Biz CHP ve onun gibi ‘gezizekalı’ bazı çevrelerin bütün çarpıtma çabalarına rağmen Türkiye ’yi karalama, Türkiye’nin uluslararası imajını zedeleme çabalarına rağmen olimpiyatların doğru kararı vererek 2020 yılında İstanbul’da gerçekleşeceğine yürekten inanıyoruz. Bu İstanbul’un hak ettiği bir şeydir ama hepsinden önemlisi olimpiyat ruhunun yeniden canlanabilmesi için olimpiyat organizasyonunun ihtiyaç duyduğu bir yaklaşım tarzıdır. O yüzden Sayın Başbakanımızın Buenos Aires’te yapacağı temaslar çerçevesinde ben bu zihniyete rağmen İstanbul’un 2020 yılında bu sıfatı kazanacağına ve olimpiyat tarihinin en görkemli etkinliğine ev sahipliği yapacağına yürekten inanıyorum.”

(AA)
20 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;radikal.com.tr