Başka Haber: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: ‘TMSF’nin Basın Çalışanlarını İşten Çıkarması Editoryal Bağımsızlığa Müdahale’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Yönetim Kurulu, medyada yaşanan işten çıkarmaları kınadı.

penguen gazete

TGC, sendikasız, iş güvencesiz, editoryal bağımsızlıktan uzak bir çalışma biçimine mahkum edilen gazeteciler için son dönemde artan işten çıkarmaların artık tahammül edilemez hale geldiğine dikkat çekti.

TGC’nin açıklaması şöyle: “Halkın doğru ve yansız haber alma hakkına hizmet eden gazeteciler, dava ve cezaevi tehdidi altında işlerini yapmaya çalışırken, bir yandan da işten çıkarmalarla ağır baskı altına alınıyorlar. NTV, Milliyet, Skytürk ile Akşam’dan sonra Habertürk ve Show TV’de işten çıkarmalar devam ediyor. Ayrıca son işten çıkarmalarda TMSF’nin oynadığı rol de düşündürücüdür.

TMSF, el koyduğu kurumlarda basın çalışanlarının iş güvencesini koruma altına almakla sorumludur. Ancak TMSF’nin basın kuruluşlarında muhabirden yayın yönetmenine kadar her kademedeki basın çalışanını işten çıkarması editoryal bağımsızlığa müdahaledir.

Bir devlet kuruluşu olmasına rağmen TMSF’nin bu davranışı, medyayı iktidarın lehine yeniden tasarlamaya hizmet etmektedir. Devletin özelleştirmelerde bile işten çıkarmaları engelleyici bir tutum sergilediği düşünülürse, TMSF’nin bu davranışıyla görev sınırlarını hukuka aykırı olarak ne denli aştığı ortadadır.

TMSF’nin devrettiği basın kuruluşlarında da süren işten çıkarmaları kınıyor, işverenleri kararlarını gözden geçirmeye davet ediyoruz. Meslektaşlarımızın iş güvencesinin sağlanmasını umut ediyoruz.”

19 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;baskahaber.org