Başka Haber: Makine Mühendisleri Odası “Belediye Otobüslerine Kara Kutu Takılması İnsan Haklarına Aykırıdır”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından belediye otobüslerine kara kutu takılmasına tepki göstererek “Neden halka sormuyorsun ve neden maliyetini açıklamıyorsun?” diye sordu.

kara kutu

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Gezi direnişi sırasında “Bütün projeler halkla paylaşılacak, halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak. Yol ve güzergah değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek” şeklinde açıklama yaptığını hatırlatan Makina Mühendisleri Odası, otobüslere kara kutu takılması uygulamasının halka sorulmadığını belirtti.

Kara kutu uygulamasıyla halkın vergilerinin, belediye gelirinin çarçur edildiğini ifade eden Makina Mühendisleri Odası, “kara kutulu otobüs projesi ‘biri bizi gözetliyor’ toplumuna mı dönüşüyoruz sorusunu akıllara getiriyor” dedi.

“Biz ihbarcı, gözetleme, dinleme ve fişleme otobüsleri değil, demokrasi istiyoruz!” diyen Makina Mühendisleri Odası, kara kutu uygulamasının da İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yaptığı birçok uygulama gibi izleme, dinleme ve fişleme amaçlı olduğunu belirtti.

Makina Mühendisleri Odası, “Eğer biraz demokrasiden söz edilecekse izleme, dinleme ve fişleme otobüslerinin halkın omuzlarına yükleyeceği gerçek maliyetlerini, hangi ihtiyaçlardan kaynaklı böyle bir proje yapılacağını da açıklayarak halka sormasını öneriyor ve hesap vermeye çağırıyoruz” dedi.

19 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;baskahaber.org