Hürriyet: Sosyal medyayı sallayan Mısır iddiasının perde arkası

Mısır’da dün El Fetih Camii’ne güvenlik güçlerinin düzenlediği baskının ardından sosyal medyada tartışma yaratan bir ekran görüntüsünün eski olduğu anlaşıldı.

Özellikle Twitter’da birçok kullanıcı “Mısır televizyonlarında 3 şişe viski fotoğrafı yayınlanıp ”TERÖRİSTLER CAMİ’DE İÇKİ İÇTİLER” diye karalama yapılıyor. Tanıdık gelmedi mi?” şeklinde mesajlar paylaştı.

mısır-tv

Bu tweet’lere dayanak olarak da Mısır devlet televizyonunda yapılan bir yayının ekran görüntüsü gösterildi. Ancak bu görüntünün ilk paylaşıldığı tweet 8 Temmuz tarihli.

charles-levinson

Görüntüyü paylaşan Wall Street Journal muhabiri Charles Levinson, o tarihte ironik bir tweet atarak, ”Mısır Devlet TV’si askeri kanıtları gösteriyor: Protestoculardan ele geçirilmiş Auld Stag viski şişeleri” yazmıştı. Öte yandan o dönemde de şişelerin kapaklarının hiç dokunulmamış olması dikkat çekmişti.

Türkiye’de de Gezi Parkı protestoları sırasında göstericilerin sığındığı Beşiktaş Dolmabahçe’deki Bezmi Alem Validesultan Camii’nde içki içildiği iddia edilmişti. İddialar üzerine cami müezzini camide içki içildiğini görmediğini açıklamıştı.

18 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; hurriyet.com.tr