Etha: Ümraniye Direniş Forumu adaleti konuştu

22.’si gerçekleşen Ümraniye Direniş Forumu’nda, ÇHD üyesi Av. Onur Şahinkaya: “Ergenekon’da verilen müebbet cezalardaki amaç katliamcıları cezalandırmak değil, halkı uyutmaktır” dedi.

Ümraniye Direniş Forumu’nda ÇHD üyesi avukatların da katılımıyla “Türkiye’deki yargı ve adalet sistemi” konuşuldu.

Gezi Parkı ile başlayan Haziran ayaklanması sonrasında mahallelerde başlayan direniş forumları; hak ihlalleri, Haziran ayaklanması ve sonrasında gerçekleşen anti-demokratik uygulamalar ve direnişin nasıl sürdürülebileceği gibi bir çok konuya ev sahipliği yapıyor.

Bu forumlardan biri olan Ümraniye Direniş Forumu, 16 Ağustos Cuma günü 22. kez bir araya geldi. Forumda, temel gündem olarak Türkiye’de yargının adaletsizliği ve anti-demokratik uygulamalar konuşulurken serbest kürsü bölümünde, kentsel dönüşümden kadın cinayetlerine kadar bir çok konu ele alındı.

Forumda söz alan ÇHD üyesi Av. Onur Şahinkaya, yargının adaletsizliğinin Cumhuriyetin kuruluşundan beri devam ettiğini, ancak 12 Eylül ile derinleştiğini vurguladı. 12 Eylül’ün yarattığı baskılar ile davaların muhalifleri tasfiye etmeye yönelik görülmeye başlandığını hatırlatan Şahinkaya, öte yandan davaların paralı hale dönüştürülmesinin de bu süreçte gerçekleştiğinin altını çizdi. Şahinkaya, bu nedenle yoksullar ve orta gelirli insanların, dava masraflarını karşılayamadıklarını hatırlatırken, bu uygulamaların adaletin herkes için uygulanması ilkesini tamamen ortadan kaldırdığını vurguladı.

Ergenekon davasına da değinen Şahinkaya, herkesin davanın haklılığından bahsettiğini ancak bunun yanlış bir kanı olduğunu söyledi. Şahinkaya, Ergenekon sanıklarının faili meçhuller ya da katliamlar nedeniyle yargılanmadığını, cezaların yalnızca halkı uyutmak için verildiğini ifade etti.

Adaletin ancak örgütlü mücadele ile sağlanabileceğini hatırlatan Şahinkaya, “Biz adliye içerisinde 50-60 kişi eylem yaptık ve gözaltılar oldu ama bir sonraki eylemde 5 bin kişi olduk, kimse hiçbir şey yapamadı” dedi.

Şahinkaya’nın ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, ceza hukuku uygulanması gereken yerlerde bile Terörle Mücadele Hukuk Mahkemeleri kurulduğunu ifade etti. Tanal, Gülsuyu’ndaki çeteler halka saldırırken MOBESE’lerin bozuk olduğunu, ancak muhaliflerin her anının takip edildiğini hatırlattı.

Forumda serbest kürsü bölümünde, katılımcılar söz alarak kentsel dönüşüm, katliamlar ve kadın cinayetleri gibi bir çok konuda düşüncelerini dile getirdi.

18 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr