Etha: Lambdaistanbul’da Gezi Parkı konuşuldu

LGBT bireyler, Gezi direnişinin deneyimlerini paylaşmak üzere Lambdaistanbul’da bir araya geldi. Birçok farklı kolektifin de katıldığı forumda, Gezi Parkı eylemleri sürecinin geleceği tartışıldı.

lambdaistanbul_logoLambdaistanbul’da bir araya gelen yaklaşık 50 kişi, Gezi direnişi sürecindeki deneyimlerini paylaştı. İstanbul Feminist Kolektif, Diren Vegan, Müştereklerimiz, Dut Ağacı Kolektifi ve Anti-Kapitalist Müslümanlar da Lambdaistanbul üyelerine destek verdi. Forumda Gezi Parkı eylemlerinde çokça duyulan cinsiyetçi küfürler konusunda yoğun tartışmalar yaşandı. Moderatörlüğünü Lambdaistanbul’dan Yeşim Tuğba Başaran’ın yaptığı forumda Ortadoğu’daki katliamlardan Türkiye’deki barış sürecine kadar bir dizi konu tartışıldı.

Açılış konuşmasını yapan Başaran, LGBT hareketinin bugün daha güçlü olduğunu belirterek, “Bir zamanlar ancak 15 kişi olarak sokağa çıkıyorduk, bugün 15 bin kişi sokağa çıkabiliyoruz. Derneklerişmiz oluyor, mekanlarımız oluyor, direnişle birlikte hem duygularımız hem de siyaseti bir araya getirebildik” dedi. Başaran, ayrıca LGBT bireyleri arasındaki koordinasyonun yetersizliğinden yakınarak birçok LGBT bireyin birbirinden haberi olmadığını söyledi.

CİNSİYETÇİ KÜFÜRLER ÇOK RAHATSIZ EDİCİYDİ

Gezi Parkı’ndaki direniş günlerinde, alanda atılan cinsiyetçi küfürlerden çok rahatsız olduğunu belirten İstanbul Feminist Kollektifi Üyesi Begüm Acar, “Sizin beraber direndiğiniz insanlar, hukuksuzluklara karşı beraber yanyana durduğunuz insanlar sizin cinsiyetiniz üzerinden küfürler etti. Bu çok kötü ve rahatsız edici bir durumdu” dedi.

Bu cinsiyetçi küfürlere karşı bazı sloganlar geliştirdiklerini aktaran Acar, Taksim Dayanışması’nda ve bazı forumlarda erkek egemenliğinin devam ettiğini ifade etti.

Gezi Parkındaki eylemlerde Vegan Mutfak olarak yer alan Diren Vegan üyelerinden Gülce Özen Gürkan, direniş boyunca LGBT bireylerin dayanışması ve yardımlarından çok memnun kaldıklarını belirterek, “Kurduğumuz Vegan Mutfak sürekli doluydu. Herkes bir şeyler getiriyor, bir şeyler paylaşıyordu. Bu süreçte LGBT bireyler sürekli bizlerin yanındaydı” dedi.

Dut Ağacı Kolektifi bir vatandaş ise insanların barış sürecine daha fazla katkı sunması gerektiğini belirterek, “Barış sürecinin ilerlerlemesine katkı sunmamız gerekir” dedi.

18 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr