Taraf: Barbarların güzergâhında Gezi yok

“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla Fulya Erdemci küratörlüğünde gerçekleştirilecek 13’üncü İstanbul Bienali’nin sergi mekânları açıklandı.

fulya-erdemci

“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla Fulya Erdemci küratörlüğünde gerçekleştirilecek 13’üncü İstanbul Bienali’nin sergi mekânları açıklandı. Bienal sergileri, 14 eylül-20 ekim arasında Antrepo No.3, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, ARTER, SALT Beyoğlu ve 5533’te yer alacak.

Kentsel kamusal mekânlara müdahalede bulunan pek çok proje içermesi planlanan bienal sergileri, alınan küratöryel karar doğrultusunda iç mekânlarda gerçekleştirilecek.

Fulya Erdemci, yaşanan tartışmalar sonucunda bienalin kamusal mekânlarda çekilme kararı alınmasını ise “daha anlamlı bir öneri” olarak nitelendiriyor.

Erdemci yaptığı açıklamada “13. İstanbul Bienali için, Gezi Parkı, Taksim Meydanı, Tarlabaşı Bulvarı, Karaköy ve Sulukule mahallesi gibi kentteki en tartışmalı -ve de bienalin varlığıyla soylulaştırma tehlikesi olmayan- kentsel mekânlara odaklanmıştık. Gezi olaylarının öncesinde kentsel kamusal mekânlara müdahale eden pek çok proje gerçekleştirmeyi planlamıştık” dedi. “Ama vatandaşlarının özgür ifadelerine izin vermeyen otoriteden alacağımız izinle sokaklarda sanat projeleri gerçekleştirmenin ne demek olduğunu sorguladığımızda, bağlamın tamamen değişerek bu projelerin ortaya çıkış nedenlerini ötelediklerini gördük” diyor Erdemci, “Bu açıdan, kamusal alan sorunsalını irdeleyen bu projeleri bu koşullarda gerçekleştirmenin onların varlık nedenleri ile çelişebileceğine karar verdik. Ve bu doğrultuda gerçekleştirilmemelerinin daha anlamlı bir öneri olduğuna kanaat getirdik ve kentsel kamusal mekânlardan çekilme kararı aldık.”

Erdemci, “Kentsel kamusal mekânlardan çekilerek, yani varlığı yoklukla imleyerek, Gezi direnişiyle birlikte açılan özgürlük alanına, yaratıcı ve katılımcı eylem ve forumlara katkıda bulunabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 13’üncü İstanbul Bienali, 2007-2016 sponsoru Koç Holding’in desteğiyle gerçekleştiriliyor.

18 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; taraf.com.tr