Etha: Gezi tutuklusu Ayyıldız’a Tokat’tan destek

Gezi direnişi nedeniyle tutuklanan SGD üyesi Esra Ayyıldız’a memleketi Tokat’ta yapılan festivallerde büyük destek verildi. Arkadaşları, tutuklanmasını kınadı, ” Bizi ne kadar esir etseniz de, fikirlerimizi ve türkülerimizi asla esir edemezsiniz” diyerek, şarkılarını onun için söyledi.

Tokat Reşadiye’ye bağlı beş köyün ortak olarak düzenlediği Sırıklı festivalinde Gezi direnişi tutuklusu Esra Ayyıldız’a destek verildi.

Her yıl şenliklere katılan ve geçtiğimiz yıl tertip komitesinde yer alan SGD üyesi Ayyıldız için açılış etkinliğinde konuşmalar yapıldı, şarkılar söylendi.

‘ESRA AYYILDIZ’A ÖZGÜRLÜK’

Festival alanına, “Esra Ayyıldız’a özgürlük” ve “Her yer Taksim her yer direniş” yazılı pankatlar asıldı. Açılış, Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başladı. Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert’in isimleri okundu, kitle hep birlikte “Burada” yanıtını verdi.

Tertip Komitesi adına yapılan açılış konuşmasında, Esra Ayyıldız’ın Gezi direnişi nedeniyle tutuklandığı hatırlatıldı, “Her yıl bizimle birlikte olan, tertip komitesinde ve koromuzda yer alan arkadaşımız Esra, şimdi aramızda yok. O’nu asla yalnız bırakmayacağız, yüreğimiz onunla” denildi.

‘FİKİRLERİMİZİ ESİR EDEMEZSİNİZ’

“Esra’ya özgürlük” yazılı pankartla sahneye çıkan koro arkadaşları, Gezi direnişi tutuklularının fotoğraflarının basılı olduğu tişörtler giydi. Arkadaşları, “Bu yıl bir kişi eksik çıkmak zorunda kaldık. Esra arkadaşımız Gezi direnişi kapsamında başlatılan cadı avında tutuklandı. Bizi ne kadar esir etseniz de, fikirlerimizi ve türkülerimizi asla esir edemezsiniz” dedi.

Ardından, Ayyıldız’ın gönderdiği mektup okundu. Koro arkadaşları, geçen yıl Ayyıldız ile birlikte söyledikleri “Bir görüş kabininde” ezgisini söyledi. Alanda bulunan binlerce kişi gözyaşlarını tutamadı, parçaya alkışlarla eşlik etti.

Alanda sık sık, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Esra Ayyıldız’a özgürlük”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Öte yandan Ayyıldız’ın arkadaşları, Beşdere, Gökdere ve Dolay köylerinin şenliklerine de katılarak, konuşmalar yaptı. Ayyıldız’ın resminin olduğu tişörtler giyen arkadaşları, Ayyıldız’ın selamını Tokat halkına ulaştırdı, Gezi tutukluları ile dayanışma çağrısı yaptı.

15 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr