Beylikdüzü Dayanışması mesajı “Eylemin ilk meyvesini aldık.”

albatros

Büyükçekmece Belediyesi’nin Albatros’taki yeşil alanı satılığa çıkarması ve araziye otel yapılma planı ortalığı karıştırdı. “Beton değil park istiyoruz” diyen çevre sakinleri ayaklandı. İhale bugün yapılacaktı ancak alıcı çıkmayınca iptal edildi.

Şu günlerde Büyükçekmece’de yeşil alan kavgası yaşanıyor. Mevzu, Albatros’taki 30 bin metrekarelik ağaçlık alanın Büyükçekmece Belediyesi tarafından satılığa çıkarılması… Yeşil alan, 48 milyon TL muhammen bedelle kapalı teklif usulü satışa sunuldu. Satışın ardından da alana otel yapılacağı iddia edildi. Çevre sakinleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da yeşil alanın satışına ve ardından da betonlaştırılmasına karşı çıkıyor. Konu, günlerdir sosyal medyada da tartışılıyor, Albatros’un satışına karşı kampanya yürütülüyor. Elbette Acil Şikâyet Hattı da konuyla ilgili mesajlarla dolup taşıyor. Bakın o mesajlardan birinde bir Büyükçekmeceli ne diyor? ‘PARK İSTİYORUZ’ “Büyükçekmece, kentin nefes alınabilecek yegâne bölgelerinden biri. Özellikle de Albatros… Zaten her yer beton, bırakın da hiç olmazsa Albatros yeşil kalsın. Biz, karşımızda bir beton yığını değil, ağaç görmek istiyoruz. Bu satış iptal edilmeli ve arazi daha da yeşillendirilmeli, hatta burada büyük bir park projesi hayata geçirilmeli…”

DAHA ÖNCE DE 9 KEZ SATIŞA ÇIKARILMIŞTI

Büyükçekmeceliler Albatros için protesto gösterisi yapmaya hazırlanırken ilginç bir gelişme oldu. Dün akşam saatlerinde görüştüğüm Büyükçekmece Belediyesi yetkilileri, satılmak istenen alana alıcı çıkmadığı için bugün yapılması planlanan ihalenin iptal edildiğini söyledi. Yani kriz şimdilik sona erdi. Şimdilik diyorum zira söz konusu yeşil alan daha önce de 9 kez satılığa çıkarılmış, yine talep olmadığı için satılamamıştı. Konuştuğum belediye yetkilileri, arazinin 30 yıldır belediyenin mülkiyetinde olduğunu, buraya otel yapılması için bir proje geliştirildiğini fakat mevcut ağaçlara zarar verilmeyeceğini söyledi. Bakalım Albatros meselesine burada nokta konulacak mı yoksa birkaç ay sonra kriz yeniden mi alevlenecek!

15 Ağustos 2013
Kaynak; Ötekilerin Postası