Bianet: Seç Bakalım, seç Bakalım, TOMA’nı seç bakalım!

“Dakar TOMA”, “TOMAZILLA”, “At-At TOMA”, “TOMAdurma”, “Çapulsavar”, “TOMAĞĞĞ”… Hangisi sizin TOMA’nız?

toma1

Gezi parkı eylemleri sırasında yüzleri güldüren mizah kültürü halkın kendi TOMA’sını tasarlayacağı bir kampanyayla devam ediyor.

“Her şeyi devletten bekleme!” ve “Biz TOMA tasarlamayı sizden öğrenecek değiliz.” sloganlarıyla başlatılan TOMA tasarımı kampanyası yürütülüyor.

toma2Gezi direnişinin penguen, çArşı, dış mihrak, LGBT gibi çok konuşulan pek çok temasını barındıran tasarımların paylaşıldığı sayfada, TOMA’ların klasik, otoma, gren ve retro gibi tarzları da yer alıyor. Tasarımlara “Dakar TOMA”, “TOMAZILLA”, “At-At TOMA”, “TOMAdurma”, “Çapulsavar”, “TOMAĞĞĞ” gibi yaratıcı isimler verilmiş.

Eylemler sırasında TOMA’lara engel olmak için yollara zeytinyağı döken, bahçe hortumuyla karşılık veren, otobüsle yolu kapatan, TOMA’ya su götüren tankerleri durduran halk bu kez de kendi TOMA’sını kendi tasarlıyor.

Gizli ihale kapsamında yeni TOMA alımının gündemde olduğu şu günlerde tasarım yarışması direnişin mizahını kaybetmediğinin göstergesi. Kampanya eğlenceli bir direniş projesi sunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “Bir otobüs durağının bile yeri değişse halka sorulacak” demesinin ardından halka kendi TOMA’sını seçme hakkı verilir mi bilinmez.

“Halk TOMA’sını tasarlıyor”dan önce de “İstanbul TOMA’sını seçiyor”  başlığıyla otoma, gren ve klasik olmak üzere üç tip TOMA’nın yer aldığı esprili afişte “sizin TOMA’nız hangisi” ibaresi yer almıştı.

Daha önce da İzmir Gündoğdu Meydanı’nda market arabasını gaz değil süt sıkan bir toplumsal müdahale aracına çevirerek mavi kapak toplayan gençlerin projesi ilgi çekmişti. (FK/HK)

Figen Kopuz
14 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org