Fıratnews: Gülsuyu’ndaki çete saldırılarına suç duyurusu

ESP Maltepe İlçe Örgütü binası önünde Gülsuyu mahallesindeki çete saldırılarıyla ilgili basın toplantısı düzenlendi. Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Gülsuyu’nda BDP ve ESP üye ve yöneticilerine yönelik çete saldırıların organize ve planlı olduğunu belirterek, yaralılarla birlikte saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Maltepe Gülsuyu- Gülensuyu mahallesinde yaşanan çete saldırılarına ilişkin ESP Maltepe İlçe Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi. İlçe binası önünde düzenlenen basın toplantısına, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, HDK Yürütme Kurulu üyeleri Ziya Ulusoy ve Ender İmrek, İHD İstanbul Şube yöneticisi Cezmi Özdemir, BDP İl Eşbaşkanları Emrullah Bingöl ile Arife Çınar, BDP 1. Bölge Temsilcisi Cengiz Topbaşı, ÖDP Maltepe İlçe Yöneticisi Zehra Demir, Gülsuyu-Gülensu Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Şengül, EMEP Maltepe İlçe Başkanı Enver Delibaş, HDP Maltepe İlçe Başkanı Zabit Vural, çetelerin saldırısı sonucu yaralanan SGD üyeleri Cebrail Günebakan ve Deniz Karacagil’in de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Toplantıda ilk sözü alan Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Özlem Gümüştaş, BDP ve ESP üye ve yöneticilerine yönelik çetelerin gerçekleştirdiği saldırıların planlı, kasıtlı ve organize saldırıların olduğunu belirtti. Gümüştaş, ESP, BDP ve saldırılarda yaralananlar adına başvuru yapacaklarını bildirdi. “Kasten yaralama”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” gibi suçlar konusunda tespitlerde bulunduklarını kaydetti ve yargının bu konuda gereğini yapması gerektiğini belirtti.

Ardından Avukat Berna Yüksekdağ, Ezilenlerin Hukuk Bürosu adına hazırlanan basın metnini okudu. Yüksekdağ, 7 Temmuz’da ESP ilçe binasına ve üyelerine yönelik üç kez saldırı gerçekleştirildiğini hatırlattı, saldırılar sonucunda 16 ESP, SGD ve Partizan okurunun yaralandığını kaydetti.

‘NARKOZLU YARALILAR İFADEYE ZORLANDI’

Hastaneye kaldırılan yaralıların durumlarının ağır olduğu ve ifade veremeyecekleri yönünde bilgi verildiğini belirten Yüksekdağ, TMŞ ekiplerinin ifade almak için geldiğini söyledi, bunun dikkat çekici olduğunu kaydetti. Bu durumun, yaralıların “şikayetçi olmadığı” şeklinde aktarıldığını söyleyen Yüksekdağ, bunun yalan ve yanlış olduğunu ifade etti.

“Burada esas ilke soruşturmanın Savcılık tarafından re’sen yürütüleceği ilkesidir” diyen Yüksekdağ, saldırıya ilişkin olay yeri incelemesi ve bu kapsamda delillerin toplanması, tanıkların dinlenmesi işlemlerinin yerine getirilmediğine dikkat çekti. Bunun yerine hastanede narkoz etkisi altında olan yaralıların, avukatları olmadığı halde ifade vermeye zorladığını söyleyen Yüksekdağ, yaralılarından mağdur olmalarına rağmen kan örneği ve el sivabı örneği alınmak istendiğini kaydetti. Avukat Berna Yüksekdağ, somut anlamda pek çok kanıta ulaşılması mümkünken, bu kanıtlara ulaşılmadığını ve ulaşılması içinde bir araştırma yapılmadığını vurguladı.

‘ROJAVA VE BURADAKİ ÇETE SALDILARI DEVLET KAYNAKLI’

Ardından ESP Maltepe İlçe Yönetimi adına Mustafa Kapar konuştu. Kapar, “Çetelerin kaynağı devlettir. Rojava’da yaşanan saldırılar neyse, burada ki saldırılarda aynısıdır. Saldırıların ikisi de devlet kaynaklıdır” dedi.
2 haftadır çetelerin saldırısının aralıklarla sürdüğünü, insanların vurulduğunu hatırlatan Kapar, bu saldırganların hepsinin tek tek kimliğinin Emniyet’te mevcut olmasına rağmen bir şey yapılmadığını hatırlatan Kapar, devletin çete üyeleri yerine devrimcileri, sosyalistleri, yurtseverleri hedef aldığını kaydetti.

Devletin, çeteler eliyle 16 Ağustos’ta yapacakları 7. Gülsuyu Sanat ve Hayat Kültür Festivali’ni engellemeye çalıştığını söyleyen Kapar, “’90′lı yıllarda yaşananların aynısını yaşıyoruz. O günde çeteler eliyle devlet buraya girmek istedi. Ama bu topraklarda devrimcilerin tarihi var. Herkes o tarihe baksın. Orada zulme, zorbalığa boyun eğmek yok. Festivalimizi gerçekleştireceğiz, çetelere, zorbalara karşı mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

BDP İlçe Başkanı Şahin Özyıldırım da, saldırıların ilk olmadığını belirtti, kimsenin gözaltına alınmamasının emniyetle işbirliğini gözler önüne serdiğini kaydetti.

Gülsuyu-Gülensu Derneği Başkanı Ali Şengül ise, yozlaşma ve çeteleşme üzerinden kurgulanan oyunla Gülsuyu halkının teslim alınmak istendiğini söyledi. Geçmişte de benzer saldırıların yaşandığını ve püskürtüldüğünü hatırlatan Şengül, “Mahallemiz çeteleşmeye karşı mücadele etme kapasitesine sahiptir. Yapmamız gereken birlik ve beraberliğimizi büyütmektir. Mücadelemiz sürecektir” dedi.

‘YARALILARIN İFADE VERMEK İSTEMEDİĞİ HABERLERİ YALAN’

Çetelerin, 24 Temmuz’da parkta gerçekleştirdiği saldırıda yaralanan Cebrail Günebakan ise, devletin giremediği emekçi mahallelerine çeteleri sokarak yozlaştırmayı sürdürdüğünü belirtti. Yaralıların ve tanıkların ifade vermek istemediği yönündeki yalan haberlere ilişkin açıklama yapan Günebakan, daha ameliyattan çıktığı anlarda, narkozun etkisindeyken polisin kendisinden parmak izi almaya çalıştığını söyledi.

‘POLİS ÇETELER YERİNE DEVRİMCİLERE YÖNELDİ’

Günebakan sözlerine şöyle devam etti: “Polis çeteleri yakalamak yerine, gelip benden parmak izi almaya çalıştı. Çeteler yerine devrimcilere yöneldi. Böyle bir durumda tabii ki kimse ifade vermek istemiyor. MOBESE’lerin altında saldırı yapanlar ellerini sallayarak gidiyor, ama öğrenciler ayakkabı benzerliğinden dolayı tutukluyor. Ama devlet bilsin ki bu durum böyle devam ederse halk kendi güvenliğini sağlamak zorunda. Çünkü kimsenin can güvenliği yok. O zaman daha vahim bir durum çıkar ortaya.”

Sivas katliamında yaşamını yitiren Nesimi Çimen’in eşi Makbule Çimen de, “Devlet 8 saat Madımak önünde bizi izledi. Şimdi de burada saldırılar sırasında izliyor. Bu defa da bizleri evlerimizde mi yakacaklar?” diye sordu.

‘TAKSİM’İ HALKA KAPATAN DEVLET, MAHALLELERİ ÇETELERE AÇIYOR’

BDP İstanbul Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu Üyesi Sebahat Tuncel ise, İstanbul’daki hiçbir yerel yöneticiye ulaşamadıklarını, kendilerine dönmediğini hatırlattı, bunun üzerine Meclis’e soru önergesi verdiklerini hatırlattı.

“Taksim’i, Gezi’yi halka kapatan devlet, emekçi mahallelerini çetelere açıyor” diyen Tuncel, mahallenin bir çok yerinde MOBESE’lerin olduğunu ancak bunların istenildiği gibi kullanıldığına dikkat çekti. Tuncel, “Söz konusu devrimciler sosyalistler olunca bu kameralar bozuk oluyor” diyerek tepki gösterdi. Çetelerin, siyasi parti ve halka saldıracak cesareti devlet aldığını kaydeden Tuncel, şunları söyledi: “Bu saldırı AKP’ye olsaydı ne olurdu? Devlet siyasi partilerin güvenliğini almak zorunda. ESP parlamentoda değil ama bir siyasi parti ve siyaset yapma hakkı var. Bu güvenceyi devlet sağlamak zorunda. Devlet, olanaklarını yüzde 50 için mi kullanıyor. Eğer AKP bu çetelerin arkasında değil ise bir an önce ortaya çıkarsın. Aksi halde devlet çeteleşmiştir fikrimiz devam edecek.”

‘AKP ÇOCUKLARIMIZI TETİKÇİ OLARAK KULLANMAK İSTİYOR’

HDK Yürütme Kurulu Üyesi Emder İmrek, “Hükümet sessiz kalıyorsa bu saldırılardan nemalandığını gösteriyor” dedi.

HDK Yürütme Kurulu Üyesi Ziya Ulusoy ise AKP’nin tetikçilerin eliyle halka yöneldiğini belirtti, “AKP çocuklarımızı tetikçi olarak bize karşı kullanmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Örgütlülüğümüzü büyüterek AKP’ye yanıt vereceğiz” şeklinde konuştu.

Bu tür saldırılarla halkın yıldırılmak istendiğini belirten BDP İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül, parti olarak Gülsuyu’nda yaşananların araştırılması için bir komisyon oluşturduklarını ve çalışmalara başladıklarını söyledi.
EMEP Maltepe İlçe Başkanı Enver Delibaş, çetelerin devletin organizasyonu ile halka ve devrimcilere saldırdığını belirtti.

Basın toplantısının ardından Ezilenlerin Hukuk Bürosu Avukatları, yaralılar ve ESP ve BDP yöneticileri suç duyurusunda bulunmak üzere Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne gitti.

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile birlikte CHP’nin oluşturduğu heyet ESP Maltepe İlçe binasına gelerek, yöneticilerle görüştü. Heyet, saldırılara ilişkin “Yalnız değilsiniz” diyerek, Meclis’te gereken her şeyi yapacaklarını bildirdi.

13 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;firatnews.com