Fıratnews: BDP Gülsuyu’ndaki saldırıları Meclis’e taşıdı

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel Gülsuyu mahallesinde çeteci grupların saldırılarını Meclis’e taşıdı. Tuncel, İçişleri Bakanı’na “İki aydır çok açık deliller olmasına rağmen olayların aydınlatılamaması ve engellenememesinin nedeni çetenin polis bağlantılı olmasından mı kaynaklanmaktadır” sorusunu yöneltti.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel Gülsuyu’nda çeteci grupların BDP ve ESP’ye dönük saldırılarına ilişkin, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

İstanbul Maltepe İlçesine Bağlı Gülsuyu Mahallesinde “Gülsuyu Çetesi” olarak bilinen grupların sosyalist ve Kürtlere yönelik saldırılarının ciddi boyutlara ulaştığını kaydeden Tuncel, “İki aydır artan saldırı olaylarında olay yeri incelemesi ve bu kişilerin ‘ülkücü’ olduklarına dair bilgiler olmasına rağmen gerekli soruşturma ve önlemler alınmadığı için mahallede yaşayan sosyalistlere ve Kürtlere yönelik saldırılar devam etmektedir” dedi.

Tuncel saldırıların ortaya çıkmasında çok açık deliller olmasına rağmen olayların üstüne gidilmemesinin çetenin polis bağlantılı olduğuna dair kuşkuları arttırdığını belirterek, “Gülsuyu halkı can güvenliği konusunda endişe içerisindedir. Üstelik mahalle sakinleri saldırıları yapan kişilerin tek tek isimleri tespit etmesine rağmen Emniyet’in görevini yerine getirmemesi dikkat çekicidir” ifadelerini kullandı.

Çetelerin aynı zamanda kentsel dönüşüme zemin sunma adına özellikle desteklendiğinin yerel halk tarafından dillendirildiğini de ifade eden Tuncel, çetelerin BDP Maltepe Eşbaşkanı Şahin Özyıldırım’ın ailesine silahla saldırarak 4 kişiyi, 24 Temmuz günü Sosyalist Gençlik Derneği Üyesi Cebrail Günebakan’ı yaraladığını hatırlattı.

Tuncel son olarak çetelerin 7-8 Ağustos tarihlerinde önce SGD üyeleri Sinan Sağır ve Aykan Şimşek’i yaraladığını, ESP binasına silahlı saldırıda bulunduğunu ve yine saldırılara karşı yürüyüş yapan mahalle halkına da ateş açıldığını da kaydederek, “İkisi gazeteci olmak üzere 5 kişinin bu saldırıda yaralandığı belirtilmektedir. Görgü tanıklarının aktardığı bilgiye göre, iki araçla gelen çete üyeleri ESP ilçe binasına 7 el ve yan tarafta bulunan Anadolu kıraathanesine iki el ateş etmiştir” dedi.

www.ulkucuhaberajansi.com sitesinde çeteci grupların “teröristlere karşı mücadele eden vatanseverler” olarak gösterildiğini de kaydeden Tuncel, Güler’e şu soruları yöneltti:

“-Maltepe ilçesi Gülsuyu’nda Temmuz ayından buyana olan ve basına yansıyan olaylara dair bir soruşturma başlatılmış mıdır? Yukarıda yer alan web sitesinin kimler tarafından kullanıldığı ve çete ile bağlantısı araştırılmış mıdır?

-Bu çete grubunun rant sağlama amaçlı kentsel dönüşümle ilişkisi olduğu iddiası doğru mudur?

-İki aydır çok açık deliller olmasına rağmen olayların aydınlatılamaması ve engellenememesinin nedeni çetenin polis bağlantılı olmasından mı kaynaklanmaktadır? Böyle bir bağlantı araştırılmış mıdır? Araştırıldıysa bağlantılı polis ya da görevliler ortaya çıkmış mıdır? Araştırılmadıysa nedeni nedir?

-’Gülsuyu çetesi’ olarak bilinen çetenin saldırılar, haraç toplama, uyuşturucu ticareti gibi işlere karıştığına dair iddialar araştırılmış mıdır? Bakanlığınızın ya da Emniyet’in bu çete hakkında bilgisi var mıdır? Varsa neden çeteye yönelik bir operasyon yapılmamıştır?

-Yapılan saldırıların ortaya çıkarılması için Mobese kayıtları incelenmiş midir? İnceleme sonucu faillere ulaşılmış mıdır?

-Bu saldırıların bir an önce durması, bir daha tekrarlanmaması ve mahalle sakinlerinin güvenliğinin sağlanması için Emniyet güçlerinin bir çalışması var mıdır?”

12 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;firatnews.com