Etha: Şakran Cezaevi’nin önünde eylem

Şakran Cezaevi’nin önünde açıklama yapan İzmir Dayanışması, Gezi tutuklusu kadınlara yapılan çıplak arama işkencesini protesto etti, hasta tutuklu ve engelli Burcu Koçlu’nun serbest bırakılmasını istedi.

İzmir Dayanışması, kadın tutuklulara cinsel işkencenin yapıldığı Şakran Cezaevi’nin önünde açıklama yaptı.

“Gezi tutsaklarına özgürlük” yazılı pankartın açıldığı eylemde, sık sık “Gezi tutsaklarına özgürlük”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Devrimci irade teslim alınamaz”, “İşkenceci devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

Eyleme, tutuklu aileleri de destek verdi.

Burada yapılan açıklamada, Gezi direnişinin ardından başlatılan cadı avında İzmir’de de 51 kişinin tutuklandığına dikkat çekildi, direnişçilerin, Gezi ruhunu cezaevinde de yaşattığı belirtildi.

Daha önce işkencelerle gündeme gelen Şakran Cezaevi’nde Gezi direnişçisi Elif Kaya’nın çıplak arama işkencesine direndiği için darp edildiğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bu kapsamda 3.dalga operasyonla tutuklanarak Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’ne kapatılan Burcu Koçlu da bu uygulamalardan nasibini aldı. Yüzde 52 engelli olan ve diyet yemek uygulaması gereken Koçlu ilk günlerde içeride verdiği mücadeleyle diyet uygulamasını başlatabilmiş, ancak 1 ayı geçmesine karşın, tüm tutsaklar görüşçüleri ile görüştürülürken, Koçlu ailesi dışında kimseyle görüştürülmemektedir. Savcılığın görüşçüleri araştırmaya aldık, talimatıyla görüşçüler her hafta kapıdan geri gönderilmektedir.”

Hasta tutuklu Burcu Koçlu’nun tahliye edilmesi gerektiğinin altı çizilen açıklamada, “Herhangi bir kriz anında yapılacak müdahale, O’nun herhangi bir hastaneye yetiştirilme riskini göz önünde bulundurursak Koçlu’nun yaşamını tehlikeye sokacaktır” denildi.

Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde de siyasi tutuklulara, telefon görüşmelerinde tekmil verme dayatmasına maruz kaldığı, sürekli hücre cezaları verildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Tutsakların temiz çamaşırları dahi ‘Yıkanmış çamaşır almıyoruz’ denilerek, tutsaklara verilmemektedir” diye belirtildi.

Açıklamada, tutukluların 24 saat gözetlenmek istendiği vurgulandı, “Güvenlik adı altında yapılan bu uygulamanın gerçekte tutsakları taciz etmek ve baskı altına almak dışında hiçbir amacı yoktur. Bu uygulamaya karşı şimdiden, tutsaklar tarafından eylemler başlatılmış bulunuyor” denildi.

Eylem, sloganlarla sona erdi.

12 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr