Cihangir Roma Bostanı’nda dolunay – Hamiyet Bayram

Geçtiğimiz dolunayda, dolunayın bu şehirden en güzel görüldüğü yerdeydik. Cihangir’de, semtin sahile bakan  kısmında.

roma-bostani

Biz orayı “Basamaklar’ın orası” olarak tanımlıyoruz, ki basamaklara oturularak manzaranın seyreylendiği düşünülürse bizimkinin pek yaratıcı bir adlandırma olmadığı görülür.

Cihangir’de bir bostan

“Setüstü” veya “Yangın Yeri” de denen şimdi daha çok “Roma Bostanı” olarak anılan yer. İstanbul’un her yerinden bir güzellik çıkmaya devam ediyor.

Yıllarca Cihangir’de oturmuş olan biri olarak böyle bir yerin varlığından haberimin olmamasına şaşırdım ilk duyduğumda. Arkadaşım Kamil Eser sağolsun.

En güzel dolunay…

Yaklaşık bir yıldır her dolunayda yolumu bir şekilde Cihangir civarına düşürüp Setüstü dediğimiz yere gitmeye çalışıyorum. Hem dolunayı hem de şehri geniş bir açıyla önünüz kesilmeden üstelik yükseklerden kuşbakışı değil neredeyse göz hizasından görebiliyorsunuz.

Üstelik söğüt gölgesi misalı bir çaya on lira ödemek zorunda da değilsiniz. Öyle köyünüzün, memleketinizin malı taşı toprağı gibi oturuyorsunuz ve çekirdek çıtlayıp sohbet ediyorsunuz.

Gençler ve genç kalanlar

Özellikle bölgeye aşina gençler tarafından bilinen ve sohbet, muhabbet, yeme içme ve buluşma yeri olarak işlev gören bir yer. Yabancı Erasmus değişim öğrencileri yoğunlukta.

Mükemmel bir boğaz manzarası, karşıda Üsküdar,  Kız Kulesi, sağınızda Sultanahbet, Aya Sofya. Buradan görülen manzara her zaman günün her saati ve her mevsimde güzel. Ama en güzeli de dolunayda görmek orayı.

Hava tamamen kararmadan, şehir gökyüzü koyu bir maviye bürünmüşken gidip hava tamamen kararıp ayın ışıltısının her yeri kaplamasına tanık almak gerek.

Bostan olmuş bildiğiniz

Gittiğimizde bir baktık basamakların sol tarafındaki geniş alan tarla gibi kazılmış ve fidanlar dikilmiş. Şehrin göbeğinde böyle bir manzarayla karşılaşınca şaşırmadık değil.

Yine mi Gezi!

Sonra anladık ki; Gezi Parkı Direniş Forumu‘ndan insanlar kendilerine iş edinmişler ve oradaki boş alanı bostan yapmışlar.

Biz gittiğimizde de forum vardı. Forumda, ekoloji, doğal yaşam ve yerel yönetimler üzerine konuşuldu. Hazır tüketim ve AVM kültürüne bir alternatif olarak bostanların şehir çapında arttırılması arzusu dile getirildi.

Eski bir Kızılderili kehanetini anmanın tam sırası:

“Dünya harabeye döndürüldüğünde ve hayvanlar ölüyorken, çeşitli renklerden, sınıflardan, inaçlardan yeni bir insan topluluğu gelecek, ve onların yaptıkları dünyayı yeniden yeşil yapacak. Onlar Gökkuşağının Askerleri olarak bilinecekler.”

Kent bostanları ile ilişkilenmek isterseniz Facebook sayfasından iletişim kurabilirsiniz.

Hamiyet Bayram
5 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; hamiyetbayram.com