Birgün: ‘Centilmenler’ bize düşman!

polisler

Başbakan Erdoğan’ın “destan yazdılar diyerek övdüğü polisleri Vali Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da tebrik etmekten geri kalmadı. Gezi eylemleri ile birlikte ekranlarda sık sık birlikte görmeye alışık olduğumuz Mutlu ve Çapkın ikilisi polisin son dönemlerdeki ‘müdahalelerinde’ centilmence davrandığını söyledi.

VALİNİN GÖZBEBEKLERİ

Bayramlaşma için önceki gün Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde giden İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın birime bağlı polislere seslendi. İlk konuşmayı yapan Vali Mutlu “Sizler bizim gözbebeğimizsiniz” diye seslenerek “Halkın huzurunu sağlamak için gerektiğinde canınızı feda ediyorsunuz” dedi.

POLİSİN GÖREVİ CENTİLMENLİK!

Vali Mutlu’dan sonra polislere seslenen Emniyet Müdürü Çapkın ise, Gezi eylemleri boyunca gözler önüne serilen, farklı kesimlerden birçok tepki alan şiddete rağmen, polislerin “centilmence” davrandığını ve sadece “görevini yaptığını” söyledi. Çapkın, Çevik Kuvvet polislerine şöyle hitap etti: “Çevik Kuvvet, her zaman bizim en olmazsa olmaz birliklerimizden. Hele bu son süreçte Çevik Kuvvet’in ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Demokrasiye ve rejime karşı yapılan müdahalelere ekiplerimizin ne kadar etkin ve centilmence müdahale ettiğini ve sadece görevini yaptığını gördük. Bu fedakar çalışmanızdan dolayı tekrar sizleri kutluyorum.”

***

Selim Polat: Düşman görüldüğümüzün göstergesi!

Gezi eylemlerinde polisin attığı biber gazı kapsülünün isabeti nedeniyle gözünü kaybeden Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Selim Polat, Vali Mutlu ve Hüseyin Çapkın’ın sözlerine tepkili. İkilinin sözlerini BirGün’e değerlendiren Polat “Yaralanmaları, gözünü kaybeden benim gibi inanları saymayalım; bu ülkede yaşanan eylemlerde polis tarafından 5 kişi öldürüldü” dedi. Polat sözlerine şöyle devam etti:

“Yaklaşık 10 bin kişinin yaralanması, 5 kişinin ise ölmesine sebep olan polislere ‘destan yazdılar’, ‘centilmence davrandılar’ demek tek kelimeyle iktidarın karşısındakileri düşmanı olarak gördüğünün göstergesidir. Bu sözlerle, Gezi eylemlerinin başından beri artan bir şekilde sürdürülen polis şiddetine destek veriliyor. Zaten uyguladığı şiddet görmezden gelinen polis bu şekilde cesaretlendiriliyor.”

Uğur Koç
11 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net