Birgün: ‘Polisin kahramanlık destanına engel olduğumuz için soruşturuluyoruz’

chp

Ankara’daki Gezi direnişine destek veren CHP’li milletvekilleri ile Yargı Sen Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında Ankara cumhuriyet başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı. Kennedy Caddesi’nde 15 Haziran akşamı yapılan eylemde CHP Grup Başkanvekili olan Emine Ülker Tarhan ile milletvekilleri Nur Serter, Aylin Nazlıaka, İdris Yıldız, İzzet Çetin ve Yargı Sen Başkanı Eminağaoğlu gelerek polisin saldırısını engellemeye çalışmıştı.

Olayın üzerinden 40 gün geçtikten sonra Ankara Emniyeti’nin başsavcılığa gönderdiği fezlekede vekillerin direnişçilerle “kol kola yere oturduğu” vurgulandı. Fezlekede, kol kola yere oturulduğu, trafik akışının engellendiği, slogan atıldığı gibi iddialar da yer aldı. Eminağaoğlu’nun ve CHP’li Çetin’in kalabalığa saldırmamaları için polisi ikna etme çabaları da fezlekeye girdi.

Başsavcılığın önümüzdeki günlerde vekillerin dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlayacağı belirtildi. Başsavcılık, Eminağaoğlu hakkında ise hakimler ve savcılar kanunu uyarınca işlem yapılmasına karar verdi ve ifade vermesi için adliyeye çağırdı.

Haklarında soruşturma açılan CHP’li vekiller BirGün’e konuştu, soruşturmaya tepki gösterdi.

‘HALKI KORUMAK SUÇ OLDU’

Polis şiddetine izin vermedikleri için kendilerinden hesap sorulduğunu söyleyen İzzet Çetin, “O akşam tam bir kamu görevi yaptık. TOMA’lardan su sıkılmış, biber gazı bombaları atılmış olsaydı Başbakan ve ekibi mutlu olacak, hakkımızda da soruşturma açılmayacaktı. Bizim orada bulunmamıza rağmen polis pek çok defa müdahaleye yeltendi ama engel olduk. Şimdi, ‘Polisin kahramanlık destanı yazmasını niye engellediniz?’ diye soruşturma açılıyor” dedi.

‘İKTİDARIN PARANOYAKLAŞMASI’

Henüz soruşturmayla ilgili detaylara ulaşamadıklarını ve isnat edilen suçları bilmediklerini ifade eden Aylin Nazlıaka ise başlatılan süreci iktidarın paranoyaklaşmasına yorduğunu belirtti. Cumhuriyet tarihinin en büyük halk direnişini sindirmeye çalışan polislerin karşısında milletvekilleri olarak halkla birlikte durduklarını kaydeden Nazlıaka, “Dokunulmazlığımızla halkı hükümetin şiddetinden korumaya çalıştık. Her fırsatta halkın önünde siper olmaya devam edeceğim” dedi.

Doğu Eroğlu
11 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net