Forumlardan çağrı: Kentsel Dönüşüm adı altında “Rantsal Dönüşüm”e izin vermeyeceğiz!

rantsaldonusum

Kentsel Dönüşüm adı altında “Rantsal Dönüşüm”e izin vermeyeceğiz!

İstanbul’da Armutlu, Okmeydanı, Gazi Mahallesi, 1 Mayıs Mahallesi, Ümraniye, Derbent, Hisar Üstü başta olmak üzere beraberinde bir çok mahallede rantsal dönüşüm yapılmak isteniliyor. Bu mahallelerin bir çoğunun ortak özelliği ise “politik” durumları. Örgütlü mahalle bir çoğu. Diğer
rantsal dönüşüme tabi tutulan mahallelerin ise örgütlülükten başka çareleri yoktur. Bizler anayasal haklar ile korunan “barınma hakkı” ve onun öncesinde “yaşam hakkı”nı meşru olarak savunmak durumundayız. Burada bulunma amacımız budur.

Küçük Armutlu 25 yılı aşkın bir süredir yani kurulduğu 1987’den bu yana yıkım politikalarıyla devletin rantsal dönüşüme açmak istediği bir mahalle. Geçmişte “uçaksavar yapacağız, köprüyü koruyacağız” deyip yıkmak istediler; başaramadılar. Karşılarında halkın örgütlü gücünü buldular.
Sonrasında “Tekno Kent” projesiyle talan etmek istediler; yine başarılı olamadılar. Bu durumu kısaca özetlemek gerekirse; 1989’da faşist arazi mafyası polisle işbirliği içinde arazileri holdinglere peşkeş çekmek için saldırılara başladılar. 23 Temmuz 1990’da Hamdi Ardalı’nın emriyle 2 bin polis mahalleye saldırdı. Mafya planı uygulanmak isteniyor, yıkım planlanıyordu. Halk direndi.
Armutlu halkından Hüsnü İşeri şehit düştü. Tercüman ve Günaydın gibi gazetelerin mafyayı masum, halkı suçlu gösteren yayınları sonrasında polis destekli mafya 7 Ağustos 1990’da mahalleye kurşunlarla saldırdı. Onlarca kişi yaralandı. 1990’da Körfez Savaşı’nda “ulusal güvenlik nedeniyle uçaksavar yapılacağı” gerekçesiyle mahalle yıkılmak istendi. 20 Mayıs 1992’de Necdet Menzir saldırıyı bizzat yönetti ve basına: “yıkım için değil, huzur sağlamak için geldik” açıklaması yaptı. İki koldan giren sivil polisler karşılıklı ateş açarak “çatışma” havası yaratıp terörlerini meşru göstermek istediler. Karakol inşa edildi. 22 Haziran 1992’de yeniden yıkmak istediler. Okulu karakol yapanlar, panzerle 17 Kasım 1992’de ilkokul öğrencisi Sevcan Yavuz’u ezerek katlettiler. 5 Temmuz 1995’te yıkım için geldiler.

Şimdi de kentsel dönüşüm adı altında yeni ve kapsamlı bir saldırı ile karşı karşıyadır Küçükarmutlu (Direniş) Mahallesi.

Armutlu’da hak, hukuk, yasa, kural yoktu, sadece polisin yasaları ve pervasız terörü oldu her zaman. 25 yıllık tarihinde irili ufaklı bir çok ev baskını, yağma ve talanı yaşadı. Çünkü devlet yağma ve talan politikasıyla yoksul gece kondu mahallelerini “peşkeş” çekmek için yıkmak istedi her zaman. Bugüne gelindiğinde “rantsal dönüşüm”kapsamında mahalleler çoğaltıldı ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde bir çok ilde bu yağma-talan politikasını uygulamak isteniyor!

Kentsel Dönüşümü gündemimize alarak milyonlarca insanın mağduriyetine karşı birleşmeliyiz. Bunun için ilk adım olarak Etiler Forum’da ve sonrasında da Yeniköy Forum’da bir birliktelik sağladık. “Ortak hareket etme” konusunda hem fikir olduk.

Kentsel dönüşüme karşı biz Armutlu Halkı olarak sürekli eylem içerisindeydik. Çevre müdürlüğüne binlerce Armutlu’lu olarak yürüyüşler yaptık,mahallemizde yürüyüşler yaptık İstanbul’da halk komiteleri olarak ortak yürüyüşler düzenledik, Büyükşehir Belediyesi önünde eylemler yaptık…

2000’li yıllarda aynı şekilde “Tekno Kent” projesine karşı mahallemizi yıkmaya gelen yıkım ekiplerine karşı ellerimizde taşlarla, barikatlar kurarak direndik ve mahallemizi 87’den bu yana yıkmak isteyen devlete ve onun ağa babalarına karşı durduk… Onlar gelip yıktılar, ertesi gün hep birlikte dayanışma ile yenisi yaptık…

Yani insan birlik olduğunda, örgütlü olduğunda aşamayacağı problem kalmıyor… Ne demiş büyükler “Birlikten, kuvvet doğar”! Bu birliktelikten de kuvvetin doğmasını istiyoruz…

İlla ki sizin de mağdur olmanıza lüzum yok; mağdur olan binlerce, milyonlarca insana destek olun, yanlarında olun “Gezi Ruhu”nun vermek istediği dayanışmayı orada da sergileyin fazlasıyla yeterli olacaktır bu. Rantsal dönüşüme ve beraberindeki yağma-talan tezgahına hep birlikte karşı duralım, birlik olalım, zulme ve baskıya karşı , hükümetin “ben her şeyi istediğim gibi yaparım” zihniyetine karşı duralım ve kazanalım!

Rantsal dönüşüme hayır!
Yerinde ıslah istiyoruz!
Halkız, haklıyız, kazanacağız!

Destekleyenler: Armutlu Forumu, Etiler Forum, Yeniköy Forumu
Tarih & Saat : 18 Ağustos 2013, 19:00
Yer: Sarıyer Pir Sultan Abdal Kültür Derneği – Armutlu Cem Evi Bahçesi
Sanatçı: Hasan Ali

9 Ağustos 2013
Kaynak; Parklar Bizim Facebook sayfası