Birgün: Başsavcı, o polisleri ve kendisini savundu

bassavci-o-polisleri-ve-kendisini-savundu-1

EskİŞehİr Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Korkmaz’ın dövüldüğü olay” diye yayınlanan ilk görüntülerin olayla hiç ilgisinin olmadığını belirterek, “Bu görüntülerden hareketle yola çıkmış olsaydık, yanlış kişiler hakkında işlem yapılmış olacak ve çok daha büyük mağduriyetlere yol açacaktı. Bu görüntüler yayınlandıktan sonra aleyhimize yapılan yorumların insaflı olmadığını düşünüyoruz” dedi.
Israrla jandarma kriminale göndermiş oldukları görüntülerin çözümünü beklediklerini, olayı aydınlatacak en güvenilir delilin bu olduğunu düşündüklerini belirten Başsavcı, şöyle konuştu:

‘TANIKLAR BİZİ YANILTTI’
“Buna rağmen olayın tanığı diye getirilen kişilerin ise bilerek veya bilmeyerek bizi yanlış yönlendirdiklerini gördük. Nitekim başka dövülme olayının şüphelisi olan şahıs, sanki Korkmaz olayının failiymiş gibi bize sunuldu. Bazı tanıkların da bu yöndeki ifadesi üzerine bu şahıs tutuklandı. Kamera görüntülerinin gelmesi üzerine derhal serbest bırakıldı.” diye konuştu ancak başka darp olayları da olsa bu polislerin suçlu olduğunu belirten bir ifade kullanmadı.

ELİ SOPALI POLİS MASUMMUŞ
BirGün’ün eli sopayla eylemci kovaladığı görüntüleri yayımladığı polis Hüseyin E.’ye dair de konuşan Başsavcı, polisin arkasında durdu ve isim vermeden BirGün’ü suçladı. Hüseyin E.’nin ise Korkmaz’ı dövme olayına hiç karışmadığının tespit edildiğini ileri süren Başsavcı, “Bu durum kamera görüntülerindende anlaşılmaktadır. Bu nedenle henüz deliller kesinleşmeden medya eliyle linç edilen bu polisle ilgili yapılanları da kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz” dedi.

8 Agustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net