Evrensel: SGK’da gezi avı

Büro Emekçileri Sendikası İzmir Şubesinde düzenlenen basın açıklamasında konuşan BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam, “KESK’in almış olduğu karar doğrultusunda Gezi Parkı direnişiyle dayanışmak için, 4 Haziran günü sendika temsilcimiz Filiz Kılıçkaya’nın Karabağlar SGM’de grev çağrısı yapmasından dolayı hakkında soruşturma açılmıştır” dedi.

bes_izmir

Sağlam, Filiz Kılıçkaya’nın açıklama esnasında da engellemeye çalışıldığını belirterek, 4-5 ve 17 Haziran grevlerinden sonra BES temsilcisi Filiz Kılıçkaya’ya açılan soruşturmanın gerekçesine dikkat çekti: “Taksim Gezi parkında uygulanan aşırı polis şiddetini karşı destek amaçlı greve çağırmak, basın açıklamasını seslice okumak ve basın açıklamasında ‘Taksim Gezi Parkı direnişini destekleyip başta Başbakan ve hükümeti kötülemek.”

SGK’da sendikal faaliyetin fiili olarak yürütülmesinin yasaklanmaya çalışıldığını söyleyen Sağlam, “Temsilcimize Karabağlar SGM Müdürü’nün teklifi ile açılan soruşturmada ise kişiselleştirilmiş, işle ilgili meseleler sendikal faaliyetle birlikte ele alınmaya çalışılarak, adeta ‘hakkını arayanı performansla terbiye ederiz, ona daha çok iş veririz’ mantığı ile hareket edilmiştir” dedi.

Filiz Kılıçkaya ise, “Ben basın açıklamasını orada bulunan insanların duyabilmesi için rehberlik servisinde yaptım. Arkadaşların çalışmasını da engellemedim, ama bana arkadaşların çalışmasını neden engellediğim soruldu” dedi. Kendisinin isteği dışında sözde soruşturmanın selameti gerekçesiyle Balçova’ya görevlendirildiğini ifade eden Kılıçkaya, “Ben geri dönmek ve görevlerime kaldığım yerden devam etmek istiyorum” diye konuştu. Yöneticilerin mobbing uygulamalarına karşı şikayetçi olacağını da vurgulayan Kılıçkaya, “ 24 yıllık memurum, benim nasıl çalıştığımı herkes bilir” dedi.

7 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net