habersoL: ‘Polis beni ve kızımı taciz edip, darp etti’

Haziran Direnişi sırasında polisin saldırı ve tacizlerine bir örnek de Adana’dan geldi. Adana’da tutuklanan Diren Taşkıran’ın annesi Hüsniye Taşkıran, polisin kendisini ve kızını taciz edip, darp ettiğini söyledi.

adana

Haziran Direnişi sırasında Adana’da tutuklanan direnişçilerin aileleri yaşadıklarını anlattı.

‘Adam öldürenleri dışarıya salıyorlar…’

DİHA’dan Hamdullah Kesen’in haberine göre, 23 Temmuz günü sabaha karşı çok sayıda polisin evlerine baskın düzenleyip, evi didik didik aradığını ifade eden Gezi Parkı tutsağı Diren Taşkıran’ın annesi Hüsniye Taşkıran, eve gelen polislerin saatlerce evde kalıp oğlu Diren’i gözaltına aldığını belirtti. Anne Taşkıran, “Polisler evimize gece yarısı 2 ila 3 sıralarında geldiler. Evi didik didik aradılar. Bunu doğru bulmuyoruz. Baskın anında çok kötü olduk. Ne olduğunu şaşırdık. Sadece bize polis, ‘Gezi Parkı olayında ifade verip geri dönecek’ dedi. Ancak oğlum Diren 3 gün boyunca gözaltında kaldı. Adam öldürenleri dışarıya salıyorlar. Polisler eve girdiğinde silahlı ve kalabalıktılar” dedi

‘Polis beni ve kızımı taciz edip, darp etti’

Oğlu Taşkıran’ın Adana Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ndeki 3 günlük gözaltı süresinden sonra Adana Adliyesi sevk edildiğini söyleyen anne Taşkıran, oğluyla birlikte 11 kişinin adliyeye girişleri sırasından slogan attıkları için polis tarafından darp edildiğini kaydetti. Anne Taşkıran, “Zaten yasal olan bir şey. Devlet bunu cezalandırmak için elinde geleni yapıyor. Çocuklarımızı gözaltına alıyorlar, darp ediyorlar. Bu sistem bizi ezmeye çalışıyor. Çocuklarımızı haksız yere yargılıyorlar. Adliye de kızımla beni, diğer aileleri ve çocuklarını darp ederek bize baskı uyguladılar. Küfür, el hareketi ve taciz ettiler. Tutuklama gerekçelerini bilmiyorduk. Bu sistem zaten keyfi davranıyor. Kendimi çok kötü hissediyorum. Bu devlette yasal olan hiçbir şeyi uygulamıyorlar. Kendi çıkarları için her şey yapılıyor. Bizler hakkımızı savunuyoruz. Kolay değil. AKP’den insanları biraz dinlemelerini istiyorum. Haksız yere insanları yıpratmasınlar. Annelerin yüreğini yakmasınlar istiyorum. Halkın duyarlı olmasını istiyorum. Sisteme karşı insanların duyarlı olmasını istiyorum” dedi.

Hamdullah Kesen (DİHA)
6 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;haber.sol.org.tr