Etha:İHD “Sokaklardaki polis terörüne son”

İHD, 1 Mayıs’ta başlayan ve Gezi direnişinden bugüne sokaklarda devam eden polis terörüne son verilmesini istedi, halkın temel hak ve özgürlüklerini, yaşam hakkını güvence altına almayan hiçbir rejimin başarıya ulaşmadığını, ulaşamayacağını belirtti.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, aylardır süren polis saldırılarına, baskın, gözaltı ve tutuklamalara son verilmesini istedi.

Cumartesi günü yine Taksim’e çıkan tüm sokakların çevvik kuvvet polisleri tarafından tutularak, işgal altına alındığını hatırlatan İHD, haklı ve yasal hiçbir gerekçe yokken “güvenlik önlemleri” adı altında gerçekleştirilen uygulamaların polis devleti terörüne dönüştüğünü kaydetti.

1 Mayıs’ın ardından Gezi Parkı süreciyle başlayan bu durumun sürekli ve “olağan” bir hale getirilmeye çalışıldığına işaret eden İHD, “Bu uygulamalarla düşünce ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakları kanunla güvence altına alınmış olsa da en çok ihlal edilen haklar olmayı sürdürmektedir” dedi.

İHD, Taksim esnafıyla demokratik haklarını kullanan göstericileri “palalı esnaf” provokasyonlarıyla karşı karşıya getirme çabalarından sonuç alamayanların, şimdi Taksim esnafını da her anlamda taciz ederek cezalandırmaya çalıştığını kaydetti.

Cumartesi günü yaşanan saldırıda 41 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan İHD, rapörtör ve fotomuhabirleri İhsan Kaçar’ın plastik mermi ile vurulduğunu bildirdi.

‘NE YAPMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?’

Ortada, bu şiddeti yaratacak hiçbir gerekçenin olmadığını vurgulayan İHD; “Bu zulmü hepimize yaşatan, bu emirleri veren, polisi bu şekilde keyfiyete, provokasyona, kışkırtmaya yönelten siyasal yaklaşım ne istemektedir? Özellikle Taksim ve Gezi Parkı merkez alınarak tüm toplumda sürekli bir gerilim politikası izleyen iktidara soruyoruz: Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Sürekli gerilim ve çatışma görüntüleriyle tüm toplumu terörize ederek, toplumun bir kesimini diğer kesimlere karşı düşmanlaştırmaya çalışarak siyasi rant mı devşirmeye çalışılıyorsunuz?” diye sordu.

Tüm bu uygulamaları yakından takip ettiğini kaydeden İHD, “Taksim, İstanbul, her sokak, her mahalle, halkın demokratik, barışçıl tepkilerini ifade edeceği bir alandır. Sokaklarımızda sivil darbe, olağanüstü hal görüntüleri ve polis terörü görmek istemiyoruz.Halkın temel hak ve özgürlüklerini, başta yaşam hakkı olmak üzere güvence altına almayan hiçbir rejim başarıya ulaşamamıştır ve ulaşamayacaktır” dedi.

İHD, sokaklardaki polis terörüne son verilmesini istedi.

05 Ağustos 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr